„Ceny v obchodech jsou dnes strašně vysoké. My jezdíme k soukromníkům u Netolic, kde máme kilo za dvanáct korun,“ řekla Deníku Marie Březinová z Českých Budějovic.


„Jablka se prodávají od 18 až do 39 korun za kilogram,“ uvedl včera předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Jaroslav Muška a poznamenal, že cena na horní hranici je už stejná jako např. v Německu či Holandsku.


Výrazně šly nahoru i ceny průmyslového ovoce, z kterého se vyrábí džusy, marmelády či dřeně. Tyto produkty také podražily, džusy například až o 12 procent.

Úrodu poničily jarní mrazíky

„Na jaře přišly mrazíky, které poškodily ovocné sady,“ vysvětlil Muška. Ovocnáři v Rábíně přišli až o padesát procent úrody, Chelčicko bylo poškozeno méně, hlavně v dolinách. „V celé České republice bylo poškození asi 40 procent, katastrofální byla ale situace v Polsku, odkud se k nám dovážela nejlevnější jablka,“ doplnil s tím, že nyní jsou nejlacinější jablka z Čech.


V České republice se zkonzumuje ročně 120 tisíc tun jablek, čtyřicet až padesát procent z toho tvoří dovoz, zejména z Itálie, Holandska a jiných západoevropských zemí. Čeští ovocnáři však upozorňují, že i přes letošní nižší sklizeň, mají ve skladech dostatek kvalitních jablek, kterými budou zásobovat trh až do jara.

Jablka putují zdarma do ústavů

Již desátým rokem čeští ovocnáři zdarma nadělují jablka jakožto symbol českých vánoc lidem do ústavů sociální péče. V celé zemi rozdají přibližně osm tun ovoce.


„Dostali jsme 78 kilo jablek, máme přes 130 klientů, takže je to půl kila na jednoho klienta. Nám to opravdu dělá radost. Objeví se jablka a nikdo za ně nich nechce, to zahřeje,“ ocenil pomoc Jiří Jankovský z českobudějovického dětského centra Arpida.
Krabice s jablky už doputovaly v jižních Čechách celkem do 16 sociálních zařízení.