„Úroda byla malá, protože do jara toho v naší oblasti hodně namrzlo, ale ve vyšších polohách se urodilo dost. Například na Šumavě. Ale například se dobře urodily papriky a chytilo se i víno,“ řekl včera Syrovátka k letošní ovocnářské bilanci.


Kromě jiného se také novohodějovičtí zahrádkáři zabývají moštováním, které právě kvůli menší úrodě členy základny příliš nezaměstnávalo.


„Moštování už také odeznělo, sice nám letos pomohlo, že na Dobré Vodě u Českých Budějovic se nemoštuje. Ale například dnes sem někdo přivezl osm set kilo ovoce,“ naznačil předseda. „Jinak ale oproti loňským šestadvaceti tunám to bude letos s moštováním špatné. Bude to podprůměrný rok,“ pokrčil rameny.


Zahrádkářský svaz se však nesatrá jen o chod organizace, ale také myslí na mládí, respektive na budoucí členy – zahrádkáře.


„Spolupracujeme se zdejší základní školou, kde máme zahrádkářský kroužek a už jsme se také zapojili do témat, které vyhlásila rada města. Dostali jsme granty ve výši patnácti tisíc korun, a proto jsme zde také udělali samostantou expozici toho, co vypěstovaly děti,“ uzavřel Syrovátka.