Když teď obyvatelé tří pohraničních obcí mezi Kaplicí a Novými Hrady onemocní, nezbývá jim než se za lékařskou péčí vydat do některého ze dvou jmenovaných měst. Praktický lékař, který ordinoval v Benešově nad Černou, Malontech a Pohorské Vsi, tedy obcích, v nichž dohromady žije na tři tisíce obyvatel, totiž loni zemřel. A náhradník, jenž tady poté začal ordinovat na několik hodin v týdnu, zde od ledna svou praxi neprovozuje.

To místním působí nemalé potíže. Už proto, že ze tří zmíněných obcí a hlavně z okolních osad je do měst často špatné autobusové spojení.

Chybějící lékařská péče je teď hlavním tématem diskuzí Malontských. Potvrzuje to místní obyvatel Roman Gloza: „Je to komplikace hlavně pro starší lidi. Byli zvyklí, že to k lékaři mají pár kroků, teď musejí řešit dojíždění."

Starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová slýchá nářky občanů den co den. „Místní pacienty sice dočasně přijali lékaři ve městech, ovšem se skřípěním zubů, protože musejí vykonávat práci navíc," vysvětluje. „Mám zprávy, že nového lékaře k nám kraj a pojišťovna už vybraly. Proč dosud nenastoupil, to mi není známo," krčí rameny starostka obce, kde pro nového lékaře mají připravenou kompletně zařízenou ordinaci a také byt.

Co bude dál
Problémem se zajištěním lékařské péče v malých obcích se starostové z Českokrumlovska budou zabývat zítra na svém tradičním sněmu, který se tentokrát uskuteční v Holubově.

Do obcí v pohraničí má už našlápnuto nový lékař, který zvítězil ve výběrovém řízení. K tomu, aby začal ordinovat, mu ale schází vyřídit některé náležitosti. Tou klíčovou je oprávnění k vedení praxe, kterou vydává krajský úřad. Jeho úředníkům ale podle náměstkyně hejtmana Ivany Stráské schází k takovému kroku jeden z dokladů, jež musí ještě nový lékař dodat.

„Chápeme, že lidé v Benešově nad Černou a okolí jsou ve složité situaci. Jsme proto pak připraveni panu doktorovi zmíněné oprávnění vydat okamžitě," naznačuje.

Rychlé jednání slibuje také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Ta ale stejně jako ostatní zdravotní pojišťovny zase s posledním potřebným krokem musí čekat, až nový lékař předloží zmíněné oprávnění k vedení praxe. „Potom jsme připraveni hned jednat," zdůrazňuje mluvčí jihočeské VZP Viktor Lavička.

To, že dosud nevěděli, na čem jsou, znepokojovalo i obyvatele Malont. Stížnostem občanů čelí starosta obce Vladimír Malý neustále. „Jestli zahájení praxe nového lékaře vázne na nějakých administrativních úkonech, tak tomu nerozumím. Mimořádné situace mají mít mimořádné řešení."

Třebaže trable pacientů z Benešova nad Černou a okolí se zřejmě už v dohledné době podaří vyřešit, nedostatek praktických lékařů i specialistů může snadno potrápit lidi prakticky kdekoli jinde.

„Lékařská populace stárne," konstatuje Ivana Stráská a dodává, že snaha Jihočeského kraje získávat mladé lékaře, poskytovat granty na jejich vzdělávání sama o sobě bez systémové změny zdravotnictví v celé zemi příliš nevyřeší.To potvrzuje i Viktor Lavička. „Mnozí současní lékaři se blíží důchodovému věku a mladí se do pohraničí nehrnou, lákavější je pro ně pracovat v nemocnici než na obvodě," naznačuje nepříjemnou realitu.

Starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová i proto poslala na ministerstvo zdravotnictví podnět ke změně legislativy. „Na pacienta musí stát hledět opravdu jako na pacienta, a ne jako na klienta," vysvětluje.