Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) po jednání sdělil, že hnutí ANO podle očekávání oznámilo, že nemá zájem na dalším pokračování koalice. "Nyní budeme hledat jiné koaliční uspořádání, naším zájmem je, aby se život v jižních Čechách nezastavil a pokračovaly naplánované akce," řekl Jiří Zimola. 

Kauza Lipno odstartovala na posledním jednání krajského zastupitelstva, kdy opozice vyčetla hejtmanu Jiřímu Zimolovi a jeho náměstkovi Jaromíru Slívovi stavbu dvou rekreačních objektů na Lipně.  Pro své „nadřízené" je staví člen vedení firmy Jihočeské nemocnice, a. s., Martin Bláha, který podle opozice bere za práci pro kraj ročně přes sedm milionů korun. Oba politici z ČSSD ale zdůraznili, že chalupy si mají po dokončení odkoupit. A Martin Bláha označil celou kauzu jen za útok na svou osobu. 

A jak vidí pád krajské koalice komunální politici na jihu Čech:

Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD).Zdroj: Deník/Adam HudecStanislav Mrvka (ČSSD), starosta Jindřichova Hradce, navrhovaný lídr jihočeské ČSDD do parlamentních voleb:
Nic jiného se nedalo čekat. Je to o ambicích představitelky ANO a také o tom, že peníze ve zdravotnictví a v dopravě jsou lákavým soustem. Pro naši stranu to neznamená nic. My jsme tu 139 let, budeme žít dál, a nějaká takováto krátká epizoda nepřinese žádnou změnu sociální politiky sociální demokracie. Strana bude dál dělat vše pro to, aby zastupovala ty, kteří to nejvíce potřebují – zaměstnance, důchodce, mladé rodiny… Je to jen krátká epizoda, která nic neznamená, a lidé určitě časem přijdou na to, že to bylo cílené, nic víc, nic míň.
Josef Pindroch.Zdroj: archiv DeníkuJosef Pindroch, místostarosta Třeboň, ANO 2011:
ANO dalo panu hejtmanovi určité podmínky k setrvání koalice v tom složení, jak byla. Podmínka byla jediná, a to odstoupení pana Bláhy. A tato podmínka splněna nebyla, takže pan hejtman nesplněním věděl, do čeho jde, a tato skutečnost se dnešním dnem naplnila. Asi se nic jiného očekávat nedalo, bohužel. Bylo to logické vyústění celé situace, protože, jak asi víme všichni, celou tu záležitost nastartovala kauza s rekreačními chalupami a pan Bláha v tom samozřejmě hrál určitou roli. To byl asi ten hlavní problém, kromě jiných, který ANO vadil. Dnes jsme zaznamenali, že nějaké nové složení koalice se rýsuje, těžko teď spekulovat, jestli je to optimální složení. Je v podstatě z těch stran, které byly na „druhé straně", tedy kromě ANO, které celou tu akci nastartovalo. Jestli to bude do budoucna optimální složení, to je otázka. Stran je tam vícero, je to pestré složení a jestli budou schopné sjednotit názory na svou budoucí politiku, to je velký otazník. Ale to asi nikdo v tuto chvíli není schopen přesně stanovit.
Pavel PavelZdroj: archiv DENÍKUPavel Pavel – krajský zastupitel Jihočeši 2012:
Jihočeši 2012 nesouhlasí s nemorální výší odměňování manažerů jihočeských nemocnic. V tuto chvíli jsou připraveni jednat se všemi subjekty, které jsou ochotni řešit narovnání této vzniklé situace, která na jihu vznikla. Budeme vyvolávat pouze jednání se stranami jejichž program konsoliduje s naším nastavením.
Tomáš Hajdušek.Zdroj: Jan ŠkrleTomáš Hajdušek (Katovice), krajský zastupitel za ODS:
Jako opoziční zastupitel jsem byl pasivním divákem rozpadu koalice. Aféru s chatou pana hejtmana na něj podle všeho vytáhli jeho straničtí kolegové první den sjezdu ČSSD. A o rozpadu koalice nakonec rozhodlo hnutí ANO. Takže se mohu jen jako bývalý předseda dozorčí rady strakonické nemocnice vyjádřit k odměnám pana Bláhy. Částka 7,2 milionu korun za rok 2016 a zřejmě až 30 milionů za posledních osm let - to považuji za naprostou urážku všech zdravotníků. O úspěchu nemocnic totiž rozhodují lidé, kteří tam každý den pracují, ne člen představenstva, který do nemocnice přijede přibližně jednou měsíčně. Takové pohádkové odměny z peněz pacientů pro jednoho člověka, to je prostě něco nestydatého. A pokud si v této situaci od tohoto kamaráda nechá pan hejtman stavět chatu na Lipně, tak mne to u takového zkušeného politika zaráží. To prostě nešlo ustát. V minulosti opouštěli různí politici své posty na základě mnohem menších pochybností o jejich integritě. Pan prezident Zeman, se kterým se pan hejtman často radí, v červnu 2013 prohlásil: „U politika platí presumpce viny proto, že politik má být prost jakýchkoliv podezření." Možná si pan hejtman měl vzít slova pana prezidenta více k srdci.
Terezie Jenisová je novou starostkou Třeboně.Zdroj: Deník/ Milan SoldánTerezie Jenisová, starostka Třeboň, KDU-ČSL:
Krize v krajské koalice má minimálně dvě roviny. Je zde na prvním místě střet zájmů, do kterého se dostal hejtman kvůli stavbě chaty na Lipně. Dále je zde otázka vysokých odměn managmentu holdingu Jihočeských nemocnic. Krajský výbor KDU-ČSL přijal na svém posledním jednání ve čtvrtek 6.dubna usnesení, kterým vyjádřil podporu stávajícím krokům zastupitelů KDU-ČSL v krajském zastupitelstvu. Zároveň je pověřil, aby požadovali rozkrytí odměn členů managementu holdingu Jihočeských nemocnic i jejich dceřiných společností, neboť je považuje za nepřiměřené.
Miloš Novák, místostarosta Dačic, ANO 2011Zdroj: ANO DačiceMiloš Novák, místostarosta Dačic, ANO 2011:
Já plně podporuji náš vyjednávací tým, který má mou plnou důvěru a podporu.
Jan VáňaZdroj: DeníkJan Váňa, třeboňský a krajský zastupitel za ODS:
Myslím si, že to byla jen otázka času. To, co dnes předvedli pánové z ČSSD v čele s hejtmanem Zimolou, to je věc neslýchaná a nevídaná. Jestli už morálka dopadla tak daleko, že hejtman obhajuje plat svého kamaráda, který mu v podstatě dal, přisoudil, to už je za hranou. Když to srovnávali, že kancléřka Merkelová takový plat nemá, britská premiérka Theresa Mayová ho nemá, ale pan Bláha z Bystřice, hejtmanův kamarád ho má… Myslím si, že ANO se nemohlo zachovat jinak, než že vypovědělo koaliční smlouvu, protože to prostě už bylo za hranou. Je s podivem, že člověk, jako je pan Zimola, který byl vnímán a hodnocen jako nejúspěšnější a nejoblíbenější hejtman, tak se divím, že neodstoupil sám. Zkrátka to nemohlo jinak dopadnout a je s podivem, že pan hejtman a celá ČSSD obhajovala to, co je z pohledu morálky neobhajitelné. Ten plat, ne že byl pohádkový, ten byl nemravný. A to, že to byl jeho kamarád z Bystřice a všechny ty souvislosti s domy na Lipně, to přece je tak závažná věc, že z toho měl vyvodit sám politickou odpovědnost. Možná mohl koalici zachránit. Teď už je to hotové. Bude třeba hledat nové uspořádání. Myslím, že řešení se nabízí. Hned po volbách tady byla myšlenka vytvořit středopravou koalici bez KSČM a ČSSD, to si myslím, že by bylo správné. I volební výsledek tomu odpovídá. V jižních Čechách přece nevyhrála levice. To, že je to takto roztříštěné, to je bohužel jiná věc.
Moravec Ivo Ing.Zdroj: ArchivIvo Moravec (hnutí Občané pro Budějovice):
Že v pondělí bude nějaké smírčí jednání jsem věděl. Teď o tom výsledku, že koalice padla, se ale dozvídám až od vás. Co k tomu říct. Koalice se rozpadla. Zřejmě se bude jednat o nové koalici, která bude v novém složení. Hnutí ANO se bude snažit oslovovat potenciální partnery, ČSSD jistě nezůstane pozadu. I my se budeme snažit být součástí těch jednání, protože když před volbami lidem něco slibujete, tak abyste to mohli splnit, musíte být ve vládě.
Pohádkově mystické mají u Malého Vítka nejen názvy pokojů a duchy, ale i některé obrazy na stěnách. Petr Eliáš stojí před malbou Karla Dvořáka.Zdroj: DENÍK/Zdeněk ZajíčekPetr Eliáš, předseda oblastního sdružení ODS Český Krumlov:
Myslím, že rozpad koalice se dal očekávat. Když se dívám zpátky – podle mě k tomu malinko směřovali. Už vím o tom, že se Radka Maxová vyjádřila, že při sestavování nové koalice osloví ODS. Naši zástupci jsou připraveni jednat, další bude na nich. Jaký dopad bude mít rozpad koalice, netuším. Uvidíme, jak jednání dopadnou.

Vladislav BurianZdroj: Deník/ Josef BöhmVladislav Burian (SNK-ED), jindřichohradecký radní:
Protože se blíží podzimní volby, tak mi to trochu připadá jako hon na čarodějnice. O chalupě na Šumavě i o platu ředitele nemocnice se ví už déle, nicméně někomu se to hodí vytáhnout před volbami. To se mi nelíbí. Bohužel ale žijeme v Čechách, kde to takto funguje. Co se týče koaliace, tak myslím, že už od začátku stála na vratkých nohou. Chápu, že ANO využívá současné situace a chce odstřihnout hejtmana. Na druhou stranu, pokud ANO hlásá, že chce snížit plat ředitele nemocnice a vyměnit ho, tak tomu jako průměrný Čech s průměrným platem naprosto rozumím.
Pavel Dvořák (JIHOČEŠI 2012)Zdroj: ArchivPavel Dvořák, zastupitel Vimperk, Jihočeši 2012:
Osobně zatím nevím, co si o rozpadu koalice Jihočeského kraje myslet, zpráva je to příliš čerstvá. Vím ale, že v tom byly také nějaké osobní věci, věci, které vznikly už dávno před tím. To, jak se bude situace nyní vyvíjet, si vůbec netroufám odhadovat. Zatím mám ze zprávy o rozpadu jihočeské vlády jen poněkud zvláštní pocit.

Zdeněk MrázZdroj: DeníkZdeněk Mráz, místostarosta Třeboně, karajský zastupitel (ČSSD):
Podle informací, které v danou chvíli vím, mohu říct, že si myslím, že koalice do těchto dnů fungovala normálně, byla pracovitá. Došlo k rozkolu na základě informace o stavbě rekreačního domu hejtmana a kolegy, kdy z mého pohledu vše bylo vysvětleno, a to dostatečně. Ale vnímám to, a to bylo vidět i na posledním jednání krajského zastupitelstva, že již začal předvolební boj. Je také vidět, že o fungující nemocnice je velký zájem a z mého pohledu se někdo snaží vstoupit do dění tak, aby mohl ovlivňovat představy o dalším chodu jihočeských nemocnic. Je škoda, že když něco funguje, ať už jsou to právě nemocnice nebo například údržba jihočeských silnic, nacházejí se lidé, kteří mají za každou cenu potřebu něco fungujícího rozbít. Jsem přesvědčen, že tato situace nebude mít vliv na chod Jihočeského kraje ve vztahu k jeho obyvatelům a bude v brzké době vyřešena ke spokojenosti všech zúčastněných.
Místopředseda představenstva českokrumlovské nemocnice Jindřich FloriánZdroj: DENÍK/Martin TrösterJindřich Florián, předseda Okresního výkonného výboru ČSSD Český Krumlov:
Pokud se ti dva hlavní hráči nedohodnou, tak se nedá nic dělat. Ale je mi to líto, ČSSD vyhrála volby, podle mě by stačily personální změny. Zkrátka ČSSD by měla v koalici s ANO pokračovat i třeba s personální obměnou. Tento postup, kdy je důsledkem rozpad koalice, se mi nelíbí, ale nic s tím neudělám.
David Slepička (ČSSD), zastupitel Týna nad Vltavou.Zdroj: DeníkDavid Slepička (ČSSD), zastupitel Týna nad Vltavou:
Dnes jen hnutí ANO dokončilo, co se jim nepovedlo na podzim po volbách. Spojit se s kmotry z ODS v čele s všehoschopným Martinem Kubou a dostat se k penězům v krajských nemocnicích. Nikde jsem nečetl, kde podle nich Martin Bláha profesně pochybil, aby byl odvolán. Jako manažer dokázal udělat z Jihočeských nemocnic jedny z nejlepších. Místo ocenění chtělo hnutí ANO jeho odvolání. Samozřejmě problém odměňování a „kauza Lipno" musí být vyřešeny, ale v této chvíli je to jen zástupný problém. Osobní ambice paní Maxové jsou delší dobu známy a bude zajímavé sledovat, kde se usadí. Děkuji Jirkovi Zimolovi, že nepodlehl tlaku na odvolání schopného člověka, jen aby si zachránil svůj post.
Martin Doležal, Zelená pro městoZdroj: Archiv Martin Doležal, starosta Sezimova Ústí, zastupitel kraje za JIH 12:
Tohoto stavu se nebojím, doufám, že ve vedení kraje jsou profesionálové a kraj je především o úřednících a vedoucích odborů. Na běžné fungování kraje rozpad koalice vliv nemá, ta setrvačnost je veliká. Není jasné, že novou koalici musí tvořit zrovna ANO, to mohou úplně všichni a matematicky je variant celá řada. Osobně si myslím, že ANO, které obsadilo klíčové výbory a komise, do představenstva nemocnic dosadilo pana Nováka, de facto za stejný plat a nikomu to nevadilo, a ještě má v radě kraje pět členů, tak především ANO jde teď do rizika. Variant je víc, a proto teď bude záležet, kdo koho nakonec přesvědčí."
Jan Bauer, bývalý starosta PrachaticZdroj: Deník/Miroslav FuchsJan Bauer, zastupitel Prachatice, ODS:
Vypovězení koaliční smlouvy hnutím ANO je logickým důsledkem chování špiček jihočeské CSSD. Již na posledním jednání zastupitelů kraje jsem panu hejtmanovi řekl, že ztratili poslední zbytky soudnosti. Že si asi myslí, že jim projde úplně vše. Vyplácet pohádkové odměny kamarádovi, manažerovi Jihočeských nemocnic, a ještě si od něho nechat stavět chalupu na Lipně, je politická sebevražda. V minulosti se ministři poroučeli za menší prohřešky. Co bude dál, zatím jen tuším. Jednání a pokusy sestavit vládu kraje. Variant je více.
Předseda MO ČSSD Český Krumlov Rudolf Vejskrab.Zdroj: archiv MÚ Český KrumlovRudolf Vejskrab, předseda Místní organizace ČSSD Český Krumlov:
Je to škoda. Vyhráli jsme volby … a teď ať si to sestavují ti, co prohráli. Zatím ani nevím, proč se nedohodli. Nelíbí se mi to. Myslím si, že se ANO chce dostat k moci.
Pavel Klíma MalšiceZdroj: DeníkPavel Klíma, Malšice, místopředseda jihočeského krajského výboru TOP 09:
Tak je to v pořádku a nemám obavy, že by kraj teď nefungoval. My plán B máme, s ním jsme šli do krajských voleb a jen ho oprášíme. Jsme připraveni převzít řízení kraje. Teď se totiž ukázalo, že současná koalice nedokázala vyřešit problémy kolem stavby sociálnědemokratických domků na Lipně a nedokázala vyřešit ani potencionální střet zájmů mezi hejtmanem a panem Bláhou. K tomu se nedokázali postavit. Co si dokáže dovolit ve své pozici hejtman, to by si nedovolil žádný starosta, takže rozpad koalice je logickým vyústěním tohoto stavu.

Pavel Eybert.Zdroj: Archiv DeníkuPavel Eybert, starosta Chýnova a krajský zastupitel, ODS:
Pan hejtman Zimola nezvážil svoje jednání a takhle to dopadlo. Především zástupci ANO, kteří koalici vypověděli, si teď situaci musejí vyhodnotit a zřejmě do budou oni, kdo bude chtít převzít vládu nad krajem. Pokud nám nabídnou, abychom s nimi vstoupili do koalice, tak je to pravděpodobná varianta. Osobně žádnou nabídku ale přijímat nechci.
Radka PaulováZdroj: Z archivu DeníkuRadka Paulová, zastupitelka Prachatic, bez politické příslušnosti, kandidovala za ANO:
Tak, jak jsem sledovala vývoj posledních dní, tak mne ani mé kolegy pád krajské koalice vlastně nepřekvapil. Z vlastní zkušenosti víme, že v jihočeském ANO se dohody a dané sliby nejen nedodržují ale ani nerespektují. Paní předsedkyně nemá žádnou vizi a nikdy neměla snahu řešit problémy diskusí a hledáním cest či kompromisů. Osobně mi celá kauza přijde jako cílená snaha o diskreditaci oblíbeného hejtmana, na kterého nikdo nenašel nic jiného a tak se vytvořila kauza. Je třeba si uvědomit, že Jihočeské nemocnice a.s. stejně jako ostatní nemocnice v kraji díky jejich managementu se z červených čísel dostaly do černých a fungují. Pokud odměny byly opravdu ve výši, kterou zveřejnila média, tak je to sice mazec, ale schvalování výše odměn musí a jistě má nějaká pravidla, která se běžně zakotvují do manažerských smluv a měly by odpovídat nastaveným KPI a určitě je neschvaluje hejtman sám a tím pádem za jejich výši nemůže sám nést odpovědnost. A pokud se neprokáže nějaké problematické financování stavby domů na Lipně ve spojení se zakázkámi Jihočeských nemocnic, tak rozumnou cestou by byla změna odměňování managementu, ale nikoliv křižování úspěšných manažerů a hejtmana.
Místostarosta Písku Josef Knot.Zdroj: Deník/Lucie KotrbováJosef Knot, TOP 09, místostarosta Písku, krajský zastupitel:
Podle mého názoru udělalo ANO správný krok. Považuji situaci kolem Jihočeských nemocnic a nepřiměřeně vysokých odměn předsedy představenstva Jihočeských nemocnic a člena představenstva osmi zdravotnických zařízení v kraji za nepřípustnou. Pan Bláha získal za poslední dva roky na odměnách zhruba 14,5 milionů korun na úkor výplat zdravotníků. Věc se mě dotýká o to víc, že sám pocházím z „doktorské" rodiny, a tak dobře vím, jak podhodnocená je práce lidí, zachraňujících denně životy. Pevně doufám, že dojde k vytvoření nové, stabilní koalice, jež podobnou situaci nedovolí.
Radim Staněk. Zdroj: Zdeněk PíšaRadim Staněk (ODS), jindřichohradecký zastupitel:
Můj názor na pád koalice je z pozice opozičního politika, který kandidoval do krajských voleb. Myslím si, že pan hejtman nevysvětlil záležitosti, které od něj požadovaly vysvětlit koaliční strany. A proto tedy následoval logický krok – výpověď koaliční smlouvy. Nyní se tedy zase od nuly začnou hledat možnosti koaliční spolupráce. Příští týden máme regionální sněm, tak předpokládám, že nás bude vedení jihočeské organizace naší strany informovat o tom, co bude dál. Ale abych to shrnul – je to prostě věc koalice, a ta se tak rozhodla.
LOUČÍCÍ SE STAROSTA. Ondřej Veselý (ČSSD) po čtyřech letech opouští post starosty města Písek.Zdroj: DeníkOndřej Veselý, ČSSD, zastupitel Písku, bývalý starosta Písku:
Do toho, co se v poslední době děje v krajské politice, nějak zvlášť nevidím, a tak nechci hodnotit, kde je pravda. Z mého pohledu je však jasně patrný příklon ANO k ODS, což mě mrzí. Pevně věřím, že se nevrátí to, co se v krajské politice odehrávalo v minulosti.
Martin LobíkZdroj: Deník / Kyselová ZuzanaMartin Lobík, Český Krumlov, TOP 09:
Politika je hodně nejistá a člověk by si měl uvědomit, že co platí dnes, mnohdy neplatí zítra. V krajské koalici figuruje příběh týkající se hejtmana, který nebyl z jeho strany detailně vysvětlen a pak se stává, že toho někdo využije a padá koalice. Hejtman je obrovsky odpovědná pozice, na něho jsou nároky daleko větší. Co bude rozpad koalice znamenat? Myslím, že je dávno vymyšlena koalice nová, alespoň to je můj pocit. Jestli bude lepší, to je otazník.