Obětí je podle listu chirurg Jan D. (58) z okresu Vöcklabruck, který pracoval v zemské nemocnici ve Steyru.

„K dramatu došlo krátce před polednem,“ uvádí deník. „Jan D. byl s ultralightem typu Eurostar na cestě do Hradce Králové k předoperační konzultaci s kolegy.“ „Podle našich prvních zjištění náhle ve výšce kolem padesáti metrů explodoval motor,“ uvedl v deníku jeden z vyšetřovatelů. „Jeho trosky byly z letounu vymrštěny, hořící trup ultralightu se zřítil.“ Podle listu letadlo škrtlo o několik stromů a o střechu statku, a pak se roztříštilo na louce. Oheň uhasili hasiči z okolních obcí, ale pilot neměl šanci. „Jednotlivé díly stroje byly roztroušeny v okruhu kilometru,“ popisují OÖN. „Kabina zcela vyhořela. Pilot byl kriminalisty identifikován podle cestovního pasu.“

Podle vyšetřovatelů nebyly ostatky z vraku uvolněny ihned, protože mohly expertům poskytnout víc informací, například k eventuálním náhlým zdravotním problémům pilota, sdělil deník. Pitva má být v pondělí.

Krátce po neštěstí zahájila vyšetřování inspekce rakouského ministerstva letectví. Po ukončení šetření na místě byl vrak přepraven do Vídně k expertíze. Podle hornorakouského policejního ředitele Aloise Lissla vyšetřování potrvá v řádu měsíců.

„Smrt lékaře, který do konce roku 2006 pracoval jako břišní chirurg v linecké všeobecné nemocnici, jeho kolegy hluboce zasáhla,“ píší dále OÖN. „Dobře jsme si rozuměli, mne v nemocnici v Hainburgu učil,“ řekl listu Robert Grubmüller. V Dolních Rakousích Jan D. pracoval zhruba dva roky, než v srpnu 2008 přešel do Steyru. Mluvčí zemské nemocnice ve Steyru uvedla, že Jan D., který absolvoval studium v Bratislavě a v Kolíně nad Rýnem, byl také univerzitním docentem. „Jsme hluboce zasaženi, optimálně se u nás integroval a bude nám velice chybět,“ řekla lékařská ředitelka nemocnice Ingrid Federlová.

Hornorakouské listy vysvětlují, že vzhledem ke směru letu z Welsu na sever a k českému označení ultralightu se předpokládalo, že jde o českého pilota.
„Rodina zemřelého je v péči krizového intervenčního týmu Červeného kříže,“ uvedly OÖN.