Dav lidí ve společenských šatech, kteří se ládují kremrolemi. Takový pohled se krátce po půlnoci naskytl návštěvníkům dvacátého salesiánského plesu v Českých Budějovicích. Zákusky tu nakonec v jednu chvíli pojídalo přesně 403 lidí, vznikl tak nový český rekord.

„Bylo to poprvé, co jsme něco takového zkusili. Jeden z kolegů chtěl totiž nějak ozvláštnit náš jubilejní ples a napadl ho pokus o rekord,“ popsala pracovnice Salesiánského střediska mládeže Lenka Kolářová. To, že hlavní roli hrály kremrole, byla podle ní ale spíše náhoda. Salesiáni měli pro ples připravený bohatý program a chtěli ho uzavřít něčím sladkým.

Kremrole napekli a věnovali učni ze Střední školy a obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborné školy v Budějovicích. Samotný pokus o rekord trval asi čtvrt hodiny a po pětistovce zákusků se jenom zaprášilo. „Rozhodně nebyl problém sehnat dostatek účastníků. Zábava už byla v plném proudu a myslím, že většině to velmi přišlo vhod,“ komentovala Kolářová.

Na regulárnost rekordu dohlížel komisař z pelhřimovské Agentury Dobrý den Aleš Rafaj, který napočítal 403 lidí pojídajících v jednom okamžiku kremrole. Toto číslo bude nyní zapsáno do knihy českých rekordů.

Salesiáni si certifikát o svém úspěchu vyvěsí ve středisku a možná se příští rok pokusí ještě zlepšit. „Byla by škoda nepokračovat, ale uvidíme, zda příště místo kremrolí nezkusíme něco nového,“ uzavřela Kolářová.