„Na zdražování vstupného mi vadí dvě věci," zlobí se českokrumlovská turistická průvodkyně Dagmar Bohdalová, která turisty vozí také na Hlubokou.

„O zdražení vstupného se rozhodlo v době, kdy už jsou připraveny a rozeslány propagační materiály na letošní turistickou sezonu. Ti, kteří dávali do propagačních materiálů informace 
o cenách vstupného na hradech a zámcích, tak vlastně mají v materiálech ceny neplatné. Domnívám se, že tyto zásadní změny měly být k dispozici třeba už na lednový veletrh cestovního ruchu GO a Regiontour 2015; veletrh Holiday World 2015 se uskutečnil v únoru." Další fakt, který jí vadí, je, že změny postihují české turisty a hlavně ty finančně „nejslabší".

Stejného názoru je i kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko. „Bohužel celostátně jednotný postup 
v našem případě dopadá na sociálně nejslabší část návštěvníků, kterým jsme v minulosti dle vlastního rozhodnutí poskytovali výraznější slevu."

Co za zdražením vězí? Národní památkový ústav (NPÚ) pro letošní turistickou sezonu centrálně sjednotil snížené vstupné, které činí 70 procent plného vstupného. Tím pádem budou mít právě děti, studenti nebo držitelé průkazu ZTP, ale i rodiny vstupné vyšší třeba na českokrumlovském zámku.

Pavel Slavko ale napsal vedení NPÚ protest, jelikož chce dosáhnout aspoň toho, aby pro rok 2015 byla navrhovaná částka rodinného vstupného ve výši 405 korun upravena na 380 korun.

„Podle únorové směrnice je letošní vstupné demotivační kupříkladu pro rodiny s jedním dítětem," říká. Zároveň žádá, aby navržená částka 105 korun po slevě 30 procent byla přinejmenším zaokrouhlena na 100 korun kvůli usnadnění placení.

I tak ale po sjednocující slevě někteří návštěvníci zaplatí více než loni. Kastelán doplnil, že se nyní soustřeďují náměty z ostatních objektů a doufá, že žádost o výjimku Krumlov nakonec dostane.

Na druhou stranu mluvčí jihočeských památkářů Jitka Skořepová podotkla: „Úpravy cen se týkají zpřístupněných státních památek ve všech krajích České republiky. Ale k samotném zdražování vstupného nedochází." Podle ní může sjednocení slev znamenat, že v některých jiných objektech mohou děti 
a rodiny platit méně.

Rožmberská kastelánka Andrea Čekanová připomíná, že na Státním hradu Rožmberk základní vstupné zůstává už od roku 2008 ve výši 100 korun.

„Sedm let se zde s cenou za první trasu nehýbalo. Únorovou směrnici respektujeme. Na Rožmberku sjednotíme dvě slevové kategorie. U seniorů zůstane cena 70 korun, dětem a studentům či držitelům průkazu ZTP se zvýší o deset korun, čili z šedesáti korun na sedmdesát. Rodinné vstupné se proto zvedne také o deset korun."

Návštěvníci hlubockého zámku se podle kastelána Miroslava Pavlíčka výrazného zvyšování cen vstupného obávat nemusejí. „Cenový výměr pro letošní rok ještě nemám, ale změny budou minimální," poznamenal Miroslav Pavlíček.

NPÚ se hájí tím, že potřeba směrnice byla vyvolána i opakovanými stížnostmi ze strany ministerstva kultury 
i některých návštěvníků 
na nejednotný přístup ke slevám uvnitř jedné organizace.

KLÁRA SKÁLOVÁ
PAVEL POKORNÝ