Červený autobusový veterán, vzácný gotický obraz Svatotrojické madony nebo skákání panáka či skládání „céček“ nabídli v sobotu v Českých Budějovicích památkáři v rámci Mezinárodního dne památek.

Červený autobus ze 60. let minulého století, zapůjčený Dopravním podnikem města České Budějovice, vyjížděl od pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) na Senovážném náměstí a jízdenky byly už dopoledne k mání jen na poslední odpolední jízdy. Zajímavé bylo, že řada cestující dorazila na kole, takže železný ozdobný plot před sídlem NPÚ po velkou část dne lemovala dlouhá řada bicyklů… Uvnitř pracoviště na Senovážném byl připraven program s muzikou nebo i pro děti se skákáním panáka nebo skládáním céček.

Od středověku

Dalším tahákem akce památkářů byly prohlídky někdejšího špitálu a přilehlého kostelíku v ulici U Trojice. Už ve středověku je zde doložen špitál. Podle Mileny Hajné, kurátorky nové výstavy o historii objektu, která zde byla zpřístupněna, se traduje, že sloužil jako morový, ale zřejmě šlo spíše o špitál pro nemocné leprou. V 19. století se stal chudobincem. Tak fungoval ještě po 2. světové válce a pak zde byly byty. Do roku 1971 ale fungoval kostel při špitálu, který v poslední době památkáři zrekonstruovali, stejně jako další části objektu.

Zdroj: Deník/Edwin Otta

„Bohoslužby tu byly až do roku 1971. Potom se režim snažil to vybavení zlikvidovat. Hlavně zásluhou tehdejšího ředitele pana Aleše Krejčů a kolegyně paní Kateřiny Cichrové, ale nejen jejich, se podařilo předměty zachránit. Byly převedeny pod fond třeboňského zámku,“ ocenila Milena Hajná svých kolegů v minulosti. A dodala, že i další objektu samotnému hrozila demolice, ale podařilo se zachránit i ten. Jak předměty, tak areál na rohu Pražské třídy a ulice U Trojice ale potřebovaly rekonstrukci.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce

Jak dopadla se přišly v sobotu podívat desítky lidí při prohlídkách organizovaných památkáři. „Bydlela jsem tu nedaleko. Přišli jsme se schválně sem dnes podívat při dnu památek. Nikdy to nešlo,“ řekla k návštěvě špitálku a kostela Alena Kurzová. Doplnila, že se také chtěla dozvědět více o minulosti objektu. „Kaple mě překvapila, jak je bohatě vyzdobená,“ připojila Alena Kurzová s tím, že ji bohatost výzdoby překvapila přesto, že už o tom věděla z internetu. Historický objekt se líbil i její dceři Anně. „Je to hezké,“ konstatovala Anna Kurzová a ohledně historie dodala, že dějepis je tak uprostřed, pokud se týká oblíbenosti předmětů.

Výjimečně byl k vidění i gotický obraz Svatotrojické madony zapůjčený z Alšovy Jihočeské galerie, kde je nyní uchováván. V kapli/kostelíku při špitálku zůstane do budoucna jeho kopie.

Zpovídali pamětníky

Podle Ladislava Tejmla, pracovníka NPÚ, vyzpovídali tvůrci expozice i 14 pamětníků, jejichž vzpomínky lze slyšet ze záznamového zařízení. Prohlídky objektu budou památkáři pořádat i v budoucnu při mimořádných příležitostech, teď ještě nabídnou místa na předem vypsaných termínech v nejbližších dnech.

Otevřené byly v regionu i jiné objekty památkářů, které nabídly různá lákadla navíc, třeba v Nových Hradech mimořádný vstup na hradní věž.

Srdce byla pro Slavii

A svátek památek využili v Českých Budějovicích i kritici projektu velké přestavby a rekonstrukce Kulturního domu Slavie, Ti uspořádali třídenní akci Srdce bijí pro Slavii, na podporu záchrany některých cenných částí památkově chráněné budovy, kterým hrozí zničení. Právě v sobotu vrcholila akce koncertem nebo výstavou starých fotografií.