„Sezóna, která nás čeká, je hodně neodhadnutelná,“ říká kastelán Zlaté Koruny Zdeněk Troup. „Všechno je v pohybu, my teď nemůžeme odhadnout vůbec nic,“ dodává ohledně nadcházející turistické sezóny Troup s poukazem na ekonomickou situaci v České republice i v zahraničí. „Máme plán normální sezóny, pak je i krizový plán,“ přiznal ve středu šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec. Pokud by podle Pavelce došlo k zásadnímu propadu návštěvnosti, pak je možné pozastavit některé investiční nebo restaurátorské práce. Celé vybrané vstupné totiž památkáři vkládají zpět do údržby a obnovy objektů, které spravují. „Pochopitelně jsme do určité míry závislí na ziscích,“ konstatoval Pavelec.

Priority by ale památkáři na penězích neokrajovali, i kdyby došlo k neoptimistickým scénářům. Část akcí je totiž financována z dotací unie a jiných zdrojů, kterých by se propad návštěvnosti nijak nedotkl. Například budování nového Hradního muzea v Českém Krumlově nebo úpravy renesančního zámečku Kratochvíle tedy chybějící finance ze vstupného nemohou ohrozit.

Šetřilo by se jinde. „Máme další akce v řádech desítek milionů korun, kde lze ubrat,“ vysvětlil Pavelec s tím, že turisty by měly na hrady a zámky přitáhnout v tomto roce různé novinky, včetně rozšíření rodinného vstupného na všechny objekty.

Mezi tuzemskými turisty však nechybí hlasy, které celou situaci nevidí nijak černě. „Na mě žádná krize ještě nedolehla. Po památkách budeme jezdit i letos,“ vyjádřil se jednoznačně sedmadvacetiletý Lukáš Marek z Českých Budějovic a dodal, že by se rád podíval na Hoslovický mlýn. I objekty, které nespravuje Národní památkový ústav tedy nemusí nad sezónou lámat předčasně hůl. Podle mnoha odborníků se dá navíc očekávat, že zahraniční dovolenou nahradí tuzemské pobyty.

Odhady návštěvnosti pro letošní rok vycházejí třeba ze zájmu o zimní prohlídky, které například v Praze zaznamenaly místy dramatický propad až o desítky procent. Jednání s cestovními kancelářemi zase naopak podle Pavelce zásadní obrat v počtech turistů nevěští, s výjimkou americké klientely.

Památkáři ve středu představili i hlavní letošní změny v Českém Krumlově či Třeboni.

Pamatují i na dětské návštěvníky

Nové či rozšířené trasy, bohaté kulturní programy nebo rodinné vstupné na všech objektech, které spravují jihočeští památkáři. To vše nabídne nadcházející turistická sezona. Hlavní taháky i plány do budoucna představili památkáři v Českých Budějovicích.

Například zámek Český Krumlov získal grant ve výši 40 milionů korun na vybudování Hradního muzea v budově Hrádku. „Stavba bude zahájena letos v květnu a dokončena v roce dva tisíce jedenáct,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu pro jižní Čechy. Muzeum bude mít celoroční provoz a předvede například exponáty spojené se starými řemesly.

V roce 2011 chtějí památkáři projekt dokončit proto, že v tomto roce uplyne 400 let od vymření Rožmberků.

Pokud se podaří získat peníze, mohl by se českokrumlovský zámek dočkat v nejbližších letech i zpřístupnění svahu nad Rybářskou ulicí. Kdysi zde bývaly oblíbené vyhlídkové terasy, které by mohly navazovat na zámecké prohlídkové trasy. „Máme už hotové studie a plány,“ zmínil kastelán Pavel Slavko.

Pokračující obnova Kratochvíle v renesančním duchu letos dospěje už k velkému Hornímu sálu. Turistům by měl být přístupný od poloviny června a nabídne například velkou vedutu Kratochvíle a Netolic.

Na zámku Červená Lhota chystají památkáři novou prohlídkovou trasu a malý divadelní sál pro děti, v Třeboni se připravuje nově koncipovaná trasa A a zajímavé novinky nabídnou turistům i další objekty.