„Návštěvnost je letos vyšší než v loňském roce,“ potvrdil včera za českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu ředitel Petr Pavelec.
Pod památkáře spadají zámek Hluboká nebo hrad v Nových Hradech. Hluboká už začátkem prázdnin nasčítala o deset tisíc návštěvníků více, než v minulém roce. Přispěly k tomu i novinky, jako je vyhlídka ze zámecké věže.


Větší počet turistů prošel i branou novohradského hradu. „K minulému týdnu to bylo zhruba o šest set lidí navíc,“ uvedl kastelán Jan Smolík. Na sobotu zde dokonce připravili i zvláštní prohlídku, která se uskuteční na přelomu noci a dne. “Jde o pásmo scének z minulých dob. Je to taková zábavná forma prezentace památkového objektu. Hrát bude na třicet účinkujících,“ vypočetl Smolík. „Dámy možná načerpají inspiraci a pánové se mohou přesvědčit, že ani ve středověku žena nebyly bezduchou a poslušnou loutkou,“ přiblížila výstupy Šárka Schusterová. I dříve žijící ženy si prý uměli prosadit své. „Nad muži kolem vládly stejně dobře, jako ty dnešní,“ nabídla poselství připraveného programu Schusterová.


Na Českobudějovicku je možné navštívit i další památky a zajímavosti, které spadají i pod jiné správce než památkový ústav. Zajímavou expozici nabízejí také tvrz Žumberk, lovecký zámek Ohrada u Hluboké, motocyklové muzeum na Piaristickém náměstí přímo v krajském městě nebo Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech u Týna nad Vltavou.


„Kromě pondělí máme otevřeno celoročně. Opět jsme rozšířili expozici. Tentokrát například o starou tatru a hasičské stříkačky,“ řekl František Jiříček z pořežanského muzea. „Návštěvnost je mnohem větší, než v minulém roce. Dali jsme cedulky na cyklistické trasy a další značení z dotace od krajského úřadu. Pro každého se u nás najde něco, od dědů až po děti,“ doplnil Jiříček k možnosti vidět mimo staré techniky i věkovité kočáry.
Vedle tuzemských turistů navštěvují jižní Čechy hlavně Rakušané, Němci a Holanďané.