Při příležitosti Mezinárodního dne památek získali Jindřichohradečtí v minulém týdnu celostátní prvenství v soutěži o nejlepší program regenerace městské památkové rezervace.
Po Třeboni a Prachaticích tak už třetí z jihočeských historických měst převzalo ve Španělském sále Pražského hradu tento prestižní titul. Těsně za Jindřichovým Hradcem, tedy na druhém místě, se v regionálním měřítku umístila krajská metropole.
„České Budějovice jsou zapojeny do Programu regenerace už od roku 1995 a každoročně tedy přispívají na obnovu kulturních památek v centru města svým finančním podílem, což je jednou ze zásad tohoto programu,“ řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová.
Obnova centra
Za dvanáct let se podle Popelové výrazně posílil kladný přístup k ochraně a obnově památek ve městě.
„Byly obnoveny objekty v havarijním stavu, nevyužívané nebo využívané nevhodně. Došlo také na regeneraci veřejných prostor – ulic, náměstí a parků. A finanční částka z rozpočtu města na obnovu památek se zvyšuje,“ shrnuje Popelová. Letos dá město na revitalizace historického centra téměř dva a půl milionu korun. „V rámci Programu regenerace budou například pokračovat restaurátorské práce v křížové chodbě bývalého dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí, dojde k celkové rekonstrukci domu číslo 7 na náměstí Přemysla Otakara II. a také na restaurování varhan v kostele Růžencové Panny Marie v Žižkově ulici a v Husově sboru na Palackého náměstí,“ upřesnila Irena Tomandlová z odboru památkové péče českobudějovického magistrátu.
Letos se daří i dalším památkám v jižních Čechách. Na nedostatek financí si v tomto roce památkáři rozhodně nemohou stěžovat. „Peněz je nejvíc, co pamatujeme,“ svorně tvrdí.
Peněz je dostatek
„V uplynulém roce proběhly tisíce zásahů na kulturních památkách a v rezervacích a zónách od drobných úprav až po celkové rekonstrukce a restaurování. Současná šíře státních a krajských dotačních titulů určených na památky je mimořádná,“ řekl Deníku Vlastislav Ouroda, náměstek pro výkon památkové péče Národního památkového ústavu, územního pracoviště České Budějovice.
Dle jeho slov se také v naprosté většině případů daří památkářům dohodnout se soukromými vlastníky a samosprávami, a nalézt tak řešení, která umožní uskutečnit záměr vlastníka a respektovat přitom památkové hodnoty.