Na rohu Kněžské ulice a parku Na Sadech ji slavnostně odhalili primátor Juraj Thoma a hejtman Jan Zahradník.

„V budově, kde nyní sídlí pedagogická fakulta, bývala dříve kavárna U Volbrechtů, která byla důležitým společenským a kulturním centrem budějovických Čechů,“ uvedl k historii desky primátor Juraj Thoma. V domě také 28. října zasedal český Národní výbor, což je událost, kterou pamětní deska připomíná,“ doplnil Thoma.

Původní bronzová pamětní deska byla na budově poprvé slavnostně odhalena již 20. května 1929. Vyjmenovávala členy Národního výboru, který v roce 1918 převzal správu města. Na dlouhou dobu dvou totalit z budovy zmizela a vrátila se na ni až 28. října 1995.

Po krádeži v roce 2005 se na budovu vrátí v posledních letech již podruhé, jako kopie. Primátor Juraj Thoma mimo jiné ocenil i úsilí svého předchůdce Miroslava Tettera o návrat desky. Kopie se vytvářela podle fotografií. „Nebyly úplně dokonalé, ale snažil jsem se,“ řekl k práci na kopii desky sochař Michal Trpák. „Snažil jsem se zachovat i mezery mezi písmeny. Našel jsem si i dobový státní znak,“ dodal Trpák.

Nová deska však není z bronzu, aby ji nestihl stejný osud jako její předchůdkyni. Kopie je vyrobena ze speciální pryskyřice a patinovaná bronzovou barvou. Je také zavěšena o něco výš.

Sochaři trvala práce asi měsíc. „Nejprve se vyrobil sádrový model. Potom silikonová forma a nakonec odlitek, který se napatinoval. „Nejhorší bylo lepit na podklad písmena a znak,“ zmínil Trpák. „Jsme rádi, že se deska vrátila na své místo jako jedni z mála obhájců prvního s druhého odboje,“ poznamenal za Svaz bojovníků za svobodu předseda oblastního výboru Rudolf Šindelář.

Pamětní deska visí na místě, kde býval vstup do kavárny U Volbrechtů. Budova po 2. světové válce sloužila jako středisko politické výchovy. „Desku jsme tady jako zástupci občanského fóra našli ve sklepě,“ připomněl k osudu desky senátor Jiří Pospíšil.