Hlavu
v těchto dnech ztratili, obrazně řečeno, panáčci na některých semaforech u přechodů v Českých Budějovicích. Konkrétně na Matiánském náměstí a u polikliniky Sever. Podle všeho se jednalo o akci solidarity s výtvarníkem Romanem Týcem, který za podobnou akci v Praze dostal pokutu, neuhradil ji, a tak musel nastoupit měsíční vězení.

Kdo konkrétně semafory přelepil, zatím není jasné. Lidé se ale sdružují na sociální síti facebook ve skupině s názvem Panáčci ztrácí hlavu za Týce. „Dokud bude Roman Týc ve vězení za panáčky, budeme jim přelepovat hlavy jako projev solidarity a řízené občanské neposlušnosti. Sdílejte fotky vašich bezhlavých panáčků,“ píše se na internetu.

Řada diskutujících akci podporuje. Objevují se však i opačné názory. „Z pohledu práva pan Týc poničil dopravní značení a odmítl zaplatit pokutu. Jde tedy do vězení, kam chtěl, a teď ze sebe dělá oběť. Je to jen chytrý tah, protože takovou reklamu mu nikdy nikdo neudělá,“ argumentuje například David Hirko.

V Budějovicích byly přelepené semafory v ulici Na Sadech a Mariánském náměstí. Vydržely ale tak jen do úterního odpoledne. Potom se na výzvu městské policie pustili do práce zaměstnanci firmy Swarco Traffic, která světelnou signalizaci spravuje. „Škoda fyzická tam není žádná, ale město bude muset zaplatit za práci a za projeté pohonné hmoty,“ naznačil v úterý odpoledne Deníku Radek Terber z budějovické pobočky firmy.

Podle zpráv na internetu se včera přelepené semafory objevily kromě Budějovic také v Praze, Brně, Plzni nebo Olomouci.

Kdo by neznal rčení: „Ztratit pro někoho hlavu.“ Případně je také možné ztratit hlavu pro něco. Panáčci na semaforech 
v mnohých českých městech nyní podle všeho ztrácejí hlavu na podporu výtvarníka, který je před pár lety důkladně pozměnil.

Jeho nástupci mu vyjadřují podporu i v Českých Budějovicích. Jestli se bude pátrat po tom, kdo semafory v krajském městě takto upravil, to se zatím neví. Podle vedoucího správního odboru magistrátu Václava Suchopára se provedení a tvary symbolů světelných signálů, které přesně určuje prováděcí předpis, nesmí měnit. Kdo to poruší, spáchá přestupek, za který může dostat pokutu 1500 až 2500 korun. Suchopár ale upozornil, že nelze předjímat, jak se teď město zachová. Připustil však, že v případě, že bude podáno oznámení na konkrétní osobu, bude  správní odbor magistrátu věc řešit.

Podle tiskového mluvčího městské policie Václava Supa je v poslední době podobných případů, zejména polepených dopravních značek, čím dál víc. „Ale jen obtížně se proti tomu dá nějakým způsobem bojovat. Šance, že takovou osobu přistihneme na místě, je velmi malá,“ doplnil k případům vandalství, které ale může někdy mít i nebezpečné následky, Václav Sup.

V případě budějovických semaforů není bez zajímavosti, že „postižené“ byly podle informací Deníku přechody na Mariánském náměstí a u polikliniky Sever, které jsou mimo přímý dosah městského kamerového systému.

„Zatemnění“ hlaviček panáčků na semaforech ale nebylo v Českých Budějovicích takové, aby chodci nepoznali, jestli je zelená nebo červená. Mohli se tedy po přechodech bezpečně pohybovat.

Umělec Roman Týc musel minulý týden nastoupit na měsíc do vězení za to, že v roce 2007 vyměnil
na pražských semaforech sklíčka s panáčky a odmítl zaplatit pokutu. Jeho příznivci mu nyní začali vyjadřovat podporu tím, že přelepují hlavy figurek na semaforech po celé republice a akce se údajně šíří i do zahraničí.