Začínaly prakticky od nuly, nyní jsou druhé nejlepší v Evropě. Českobudějovický mažoretkový klub Panenky letos završil jubilejní desátou sezónu velkým úspěchem na Mistrovství Evropy v Chorvatsku.


„Coby několikanásobné mistryně České republiky nás Svaz mažoretek nominoval na mistrovství Evropy, kde se nám podařilo získat dvě stříbrná umístění,“ komentuje nejúspěšnější sezonu v historii klubu vedoucí Panenek Marie Kolafová.


Panenky se prosadily v silné konkurenci z jedenácti států Evropy. Atmosféra na evropském šampionátu byla napjatá. „Vždycky nastupuje stres, který ale děvčata musí překonat, protože je třeba, aby se při vystoupení usmívaly a byly uvolněné. Porota totiž hodnotí nejen samotný výkon, kostýmy a účesy, ale i výraz ve tváři a celkový dojem“ říká Kolafová.


„Na mistrovství to bylo náročné, ale snažíme se pokaždé zbavit nervozity tím, že si povídáme a navzájem se povzbuzujeme,“ doplňuje mažoretka Lucie Hanzalíková.


Budějovické reprezentantky byly unikátní tím, že stejná skupina děvčat soutěžila ve dvou disciplínách, Parade corps a Exhibition corps. „V tomto ohledu jsme to měly těžší než ostatní, ale jsme také o to šťastnější,“ říká Kolafová.


Česká mažoretková škola se podle ní dobře vyrovnává s rychlým vývojem v oboru a postupně se přibližuje světové špičce. Vedle klasické mažoretky se u nás rozvíjí i obtížnější disciplína twirling.


V Budějovicích nemají mažoretky dlouhou tradici. Marie Kolafová, která začala před deseti lety trénovat malé děti, neměla na co navazovat. Přesto se jí podařilo založit úspěšný mažoretkový klub, který současné době navštěvuje čtyřicet děvčat ve věku od tří do sedmnácti let.
„Zájem je docela velký, některá děvčata přivedou rodiče nebo kamarádky, velmi často k nám přijdou uchazečky poté, co nás uvidí někde vystupovat,“ popisuje Kolafová.


Dívky obvykle stráví v klubu mnoho let, ale málokterá skupina vydrží podle Kolafové až do dospělosti. „Rozprchnou se na různé střední školy, zároveň už mají ve vyšším věku jiné zájmy a nemají na trénink dostatek času.“


Umění mažoretek je totiž svázáno s usilovným tréninkem. “Mažoretky mi zabírají hodně času. Abychom byly opravdu dobré, musíme často cvičit, ale baví mě to,“ vypráví Lucie Hanzalíková.


V Budějovicích chybí podle Kolafové servis, který by mohly mažoretky využívat. Musí samy vymýšlet choreografii, shánět látky na kostýmy, česat se i líčit.
Jednoduchá není ani finanční situace mažoretek. „Velmi nákladné je pořízení kostýmů, kozaček a hůlek. Hodně peněz investujeme také do účasti na soutěžích a dopravy. Pro rodiče je to tedy náročné, ale vzhledem k finanční podpoře, kterou dostáváme od města České Budějovice, Nadace ČEZ a Jihočeského kraje, je to určitě nezruinuje. Myslím, že existují mnohem dražší koníčky,“ míní Kolafová.


V současné chvíli se již Panenky chystají na jedenáctou sezonu. „V obrovské konkurenci asi jen těžko zopakujeme letošní úspěchy, ale určitě se o to budeme snažit.“