Šijí pro kampaň UNICEF panenky, jejichž prodejem se pak pokrývá kompletní očkování dětí. Co panenka, to prcek chráněný proti dětským chorobám.
Pro děti udělám cokoli, vlastní děti jsem nechala očkovat snad proti všemu možnému, takhle pomůžeme ještě dalším,“ usmívá se jedna z maminek, která se svými ratolestmi nevynechala ještě ani jeden kurz šití panenek.


Ty borovanské mají specifická tělíčka. „Oproti vzoru jsme je zvětšili a na základě zkušeností i upravili tvar, aby na nich lépe drželo oblečení,“ říká Eva Chadtová, která kurz vede.


Právě šaty a vlasy z vlny jsou pokaždé jedinečným originálem na univerzálním hadrovém těle každé panenky. „Účastnice kurzu si je často berou domů, tam je dotvoří a přinesou zpátky. UNICEF pak každé panence přidělí rodný list a pošle je do prodeje. Kupující pak mají možnost poslat tomu, kdo panenku ušil, pozdrav,“ ukazuje Chadtová psaní, ze kterého se dozvídá nejen to, že její panenka splnila svůj úkol, ale i to, kde našla nový domov.


Rozesmátých postaviček už borovanskou dílnu opustila celá řada. Během sobotního šití se skupinka žen, dětí a dokonce poprvé i jednoho tatínka přehoupla přes stovku zde vyrobených panenek.