Na to, že by lokalita mohla vypadat lépe, upozornili zhruba před rokem na zastupitelstvu členové iniciativy Akční Budějčáci. Podle člena iniciativy Martina Novotného se třeba měly odstranit či opravit rozbité dětské herní prvky.

Náměstek primátora Ivo Moravec uznává, že zájem veřejnosti přispěl k zahájení projektu na proměnu parku. "I to byl impuls," říká Ivo Moravec o vystoupení Akčních Budějčáků na zastupitelstvu. A připojuje, že město mělo v plánu zabývat se například Háječkem, parkem v Dukelské nebo Sokolským ostrovem. Lokalita v Dukelské je pro nové řešení nejjednodušší, proto bude první ze zmíněných.

Náměstek primátora zároveň vysvětluje proč chce město využít formu architektonické soutěže. Pokud se týká veřejných soutěží na parky, tak v Českých Budějovicích byl poslední park 4 D ve Čtyřech Dvorech, jehož autoři získali následně za řešení i ocenění na celostátní úrovni.

Park v Dukelské vznikl někdy po roce 1870 v souvislosti s výstavbou tehdejšího spolkového domu - dnešní Slavie. Postupně jej ohraničily také nové školní budovy a vily. Podle náměstka primátora Ivo Moravce by ale park ve 21. století mohl vypadat jinak. "Tady jsme v minulosti," míní Ivo Moravec a dodává, že by očekával od lokality větší nabídku k vycházkám a k relaxaci.

Vedle místních obyvatel představují velký počet návštěvníků zelené oázy i studenti blízkých škol a podle náměstka primátora by ji mohly více využívat i dětí z blízké mateřinky.

Možné úpravy budou mít své limity. "Park je součástí biokoridoru. Nepředstavuji si, že by se zde něco stavělo," říká Ivo Moravec a dodává, že neočekává ani větší zásah do zeleně.

Park v budějovické Dukelské ulici. Radnice chce uspořádat v roce 2019 soutěž a najít možnou novou podobu lokality.Zdroj: Deník/ Edwin Otta

S návrhem na proměnu parku přišli zhruba před rokem na jednání městského zastupitelstva členové iniciativy Akční Budějčáci. Podle studenta Martina Novotného z iniciativy se původně měly jen měnit lavičky a položit nový asfalt na cesty. "To jsme nechtěli," říká Martin Novotný s tím, že to by podle jeho názoru bylo málo. Nyní se chystá celková proměna parku při architektonické soutěži. "To už je na vyšší úrovni," oceňuje plán města Martin Novotný.

Když poprvé vyjádřil nespokojenost na zastupitelstvu se stavem parku, kritizoval například rozbité dětské hrací prvky nebo podle jeho názoru nevhodné umístění naučné stezky o recyklaci, která byla poškozená vandaly. Zmíněná mašinka byla od té doby opravena a poškozené části recyklační stezky zmizely úplně.

Člen Akčních Budějčáků by si představoval, že v parku třeba vznikne přístup k řece. "Je škoda, že ji od parku odděluje zábradlí," říká Martin Novotný. Byl by i pro změnu povrchu cest. Místo asfaltu by navrhoval jako přírodní povrch udusanou hlínu. Ubral by také některé přerostlé křoviny, například kvůli většímu pocitu bezpečí v parku po setmění. Další náměty k budoucnosti lokality dnes může podle Martina Novotného ukázat veřejné setkání přímo na místě od 17.30 hodin.

Vedle setkání ale dostanou zájemci i další možnosti, jak promluvit do příští podoby parku. Architekt Mirek Vodák upozorňuje za tým, který připravuje architektonickou soutěž, třeba na dotazník, který je možné vyplnit prostřednictvím internetu. Lze jej nalézt na webové adrese www.parkdukelska.cz a odpovídat je možné do konce června. Podklady pak budou předané architektům.

Město chce oslovit tři ateliéry. Rovným dílem si za návrhy rozdělí 75 000 korun, vítěz získá 1 750 000. V září by měla zasednout hodnotící komise. S realizací změn by podle Ivo Moravce mohlo dojít v roce 2021, město na ně počítá zhruba s částkou 20 milionů.