Zda „letňák" skutečně nechají Budějovičtí srovnat se zemí, bude jasné až po vypracování projektu příští podoby Háječku. Tedy nejpozději do konce letošního roku.
Soutěž však dávala architektům šanci navrhnout i nové pojetí celého parku. Podle náměstkyně primátora Ivany Popelové se proto hodně návrhů snaží do života parku více zapojit i objekt hvězdárny. Místo kina pak většinou architekti navrhli nový objekt s víceúčelovým využitím.
První místo však porota udělila návrhu, který nepočítá s žádnou stavbou uvnitř parku. Sedmičlenný tým mladých architektů by volil radikální řešení. „Chtěli bychom park vrátit do formy, v jaké byl původně, historicky," říká Petr Fabík, jeden ze členů týmu. Zmizelo by tak nejen kino, ale i přilehlý objekt, ve kterém je v současnosti školka. Zůstala by ale například kašna a malý kruhový prostor k posezení by vznikl u hvězdárny.
„Návrhy teď vystavíme a povedeme o nich diskusi," popsala další postup Ivana Popelová a dodala, že by se měla uskutečnit i anketa s občany.
Případná úplná likvidace kina bez náhrady by ale zřejmě narazila na kritiku. „Nevím, jestli by to byl správný krok, něco zrušit je vždycky snadné řešení," myslí si třeba Aleš Trdla z Českých Budějovic.
Háječek začal hledat svou příští podobu
Nový most na Sokolský ostrov, amfiteátry v řeckém stylu nebo úplná likvidace letního kina i přiléhajícího objektu, kde je dnes školka. Možnosti, které ohledně budoucnosti českobudějovického parku Háječek nedaleko planetária navrhují architekti, jsou různé.
Porota hodnotila v minulých měsících 21 návrhů podaných do ideové soutěže. Čtyři vybrala k ocenění a jejich autoři si rozdělí 180 000 korun. Budějovičtí radní to schválili tento týden. „Všechny čtyři oceněné návrhy jsou zjevně práce týmů studentů," říká náměstkyně primátora Ivana Popelová. „Což myslím, že je dobře, nejsou příliš svázaní konvencemi," chválí si Ivana Popelová.
Město hodlá do dvou měsíců uskutečnit výstavu podaných návrhů. Na jejich základě a po další debatě chce připravit projekt budoucí podoby parku Háječek, včetně řešení otázky letního kina a školky.
Náměstkyně Ivana Popelová však upozorňuje, že pro město je nyní jednoznačnou prioritou rekonstrukce kulturního domu Slavie.
V Háječku je hlavní otázkou budoucnost letního kina. Jeho návštěvnost je nízká. Podle Jana Turinského, provozovatele kina Kotva, pod které „letňák" spadá, jsou nutné investice. Bylo by třeba za miliony korun pořídit alespoň novou promítačku, aby se nemusely hrát pouze staré nebo málo atraktivní filmy.
Debaty o budoucnosti letního kina nedávno vyprovokovaly i petici za jeho zachování. Její autorkou byla Tereza Bílá. Té by „letňák" velmi chyběl. Vítá proto, že vítězný návrh sice na jedné straně doporučuje zbourání nynějšího objektu, ale na druhé straně zmiňuje nový amfiteátr pod širým nebem s možností promítání.
„Pokud by se toto dodrželo a funkce letního kina jako taková by byla v návrhu pro rekonstrukci Háječku zachována, tak nemám vůbec nic proti. Právě naopak. Vítám oživení celého Háječku. Jde mi o zachování letního kina v daném areálu, protože to už k Háječku po léta patří," zdůraznila Tereza Bílá a dodala, že Budějovice jsou jedním z mála měst, která takový areál mají.
Projekt nové podoby Háječku by mohl být podle náměstkyně Ivany Popelové hotov do konce roku, aby bylo možno následně žádat o případné dotace. Při zapojení hvězdárny do projektu by ale bylo nutné znát i stanovisko kraje, pod který hvězdárna spadá. A před Háječkem určitě podle radnice má přednost rekonstrukce KD Slavie.