Investorem má být společnost CB PARKHAUS a podle jejího jednatele, českobudějovického podnikatele Jaroslava Davida, by se mohlo začít stavět už v létě.

Nová místa pro „odložení" aut by uvítal například Ivo Pokorný, který má na náměstí prodejnu. „Město nemá parkovací místa v centru, bydlí se tu, žije se tu, ale musí tu být kde zaparkovat," zdůraznil Ivo Pokorný a doplnil, že se na objekt čeká už roky.

Nový dům vznikne na místě současného parkoviště, vedle místa, kde stávala až do 2. světové války židovská synagoga. Podle Jaroslava Davida bude mít šest podlaží. „Bude tam 320 parkovacích míst plus kanceláře," popsal Jaroslav David chystaný objekt. Rozpočet se bude teprve upřesňovat, ale současný odhad hovoří zhruba o částce přes 200 milionů korun.

Projekt podporuje i radnice. „Parkovací dům by měl přispět ke zlepšení dopravy, dá se předpokládat, že tam řidiči zaparkují vůz a do centra, což je pár desítek metrů, dojdou pěšky," říká náměstkyně primátora Ivana Popelová. Nyní už se připravuje žádost o stavební povolení.

Parkování u věznice už má projekt

Potřebný pozemek je zatím v rukou Židovské obce Praha, do dvou let ale musí nový objekt stát.

„Motáme se v centru jako blázni, ale najít místo k zaparkování je zázrak," říkají svorně řidiči z Českých Budějovic i z okolí. Nejbližší velké parkoviště je u Sportovní haly a i to je často plné.Teď se snad situace malinko změní k lepšímu. Na pozemku současného parkoviště u vazební věznice, který před časem získala od města darem Židovská obec Praha, se má stavět nový parkovací dům.

Darování pozemku, s podmínkou, že stavba vznikne do dvou let, schválilo loni i zastupitelstvo. Podle budějovické radnice se jedná o morální gesto, protože na vedlejším pozemku stála až do 2. světové války synagoga. Dnes ji připomíná památník a informační tabulka. Židovská obec původně počítala s tím, že osud Židů za války a další historické souvislosti bude připomínat i malá expozice v parkovacím domě.

Podle Františka Bányaie, místopředsedy Židovské obce Praha má ale nyní celou záležitost v rukou výhradně investor. „Židovská obec není investorem stavby, stavbu nefinancuje a do realizace projektu nevstupuje," uvedl pro Deník Bányai, ale zdůraznil, že v rámci smlouvy s investorem jsou dané minimální požadavky, které musí být splněny. Týkají se například počtu parkovacích míst. To ale investor podle místopředsedy pražské Židovské obce určitě splní.

Víc aut

Naposledy se totiž počítalo s tím, že parkovacích míst bude u věznice přes 200. Teď jich má vzniknout asi 320. Bányai je také přesvědčen o tom, že stavba nebude v lokalitě působit rušivě. „Domnívám se, že projekt bude důstojným naplněním prostoru po bývalé synagoze a významnou stavbou v centru Českých Budějovic," uvedl Bányai. Druhým jednatelem společnosti CB PARKHAUS je ostatně Karl Heinz Grieger, který už v Českých Budějovicích stál například u zrodu nové kancelářské budovy firmy E.ON nebo bytového domu, vznikajícího nyní na místě bývalé sodovkárny.

Parkovací dům u věznice už má podle poslední informace územní rozhodnutí a bude žádat o stavební povolení. Původní územní rozhodnutí je ale z roku 2007 a nyní se musí projednat jeho drobná změna. Potom bude následovat žádost o stavební povolení a v létě by se mělo začít stavět.

Pro radnici

Část míst připadne radnici. „Podle smlouvy bude město bezplatně využívat 20 míst," potvrdila náměstkyně primátora Ivana Popelová. Náměstkyně dodala, že v nově vybudovaném parkovacím domě bude dle aktuální dokumentace nejméně 150 parkovacích míst využíváno veřejností za obvyklou hodinovou sazbu.

Podle Daniela Šestáka, dopravního odborníka, který se už dříve vyjádřil pro Deník, je parkovací dům umístěn v dobré lokalitě. Je dostupné historické jádro města, úřady, knihovna nebo sportovní zařízení. „Také blízkost městského okruhu v Mánesově ulici je výhodou, řidiči se budou snadno orientovat na příjezdové trase a příliš nezatíží ulice přímo v centru," uvedl Daniel Šesták.

Volnější ulice

Obecně je pak podle Šestáka realizace parkovacích domů prakticky jedinou možností, jak uvolnit nynější uliční prostory v centru pro chodce nebo cyklisty. Tomu ale někteří obyvatelé města moc nevěří. „V Táboře postavili parkovací dům před deseti lety. Byl poměrně nákladný a parkování drahé, a tak řidiči stejně parkovali v okolí," upozorňují například ekologové. „Po různých zkušenostech nevěřím tomu, že by konečný e fekt na uvolnění provozu z ulic byl tak velký, jak by někteří očekávali," míní Jaroslava Brožová z Českých Budějovic.