VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parkovací dům pojme na osm set vozidel

České Budějovice - První krok ke změně územního plánu, aby se mohl stavět u Sportovní haly parkovací dům, učinili v pondělí českobudějovičtí zastupitelé. Nový objekt má pojmout necelých osm set vozidel.

20.9.2016 4
SDÍLEJ:

Dům pro více než 450 vozidel má u českobudějovické sportovní haly vyrůst do pěti let. Stavba vyjde zhruba na 70 milionů korun. Železobetonovou konstrukci přikryje speciální síť, která poroste zelení. Foto: Atelier 8000

„Jsme na začátku," přibližuje nadcházející proces náměstek primátora Petr Podhola s tím, že zastupitelstvem prošel zatím jen první z potřebných tří kroků. V současnosti je na místě parkoviště, ale vybudování vícepodlažního objektu vyžaduje úpravu územního plánu. „Jde o to změnit v územním plánu plochu z parkoviště na plochu dopravní infrastruktury," vysvětlil Petr Podhola a připojil, že navýšení kapacit pro odstavení automobilů je žádoucí, protože už nyní jsou plochy u Sportovní haly nedostatečné. Najít zde přes den místo je téměř nemožné. Parkoviště je totiž zdarma a prakticky nejblíže centru města.

Podle náměstka primátora Františka Konečného se aktuálně uvažuje o kapacitě nového objektu 788 automobilů. „Parkovací dům se dělá pro občany Českých Budějovic a návštěvníky města," říká František Konečný a dodává, že vzniknout by měl do pěti let a využije se i při sportovních akcích.

Zvýšení kapacitRazantní navýšení parkovacích kapacit poblíž centra města si slibuje českobudějovická radnice od vybudování nového objektu u Sportovní haly. Pojmout by měl 788 vozidel. Uvažuje se přitom, že by zde byla i odstavná plocha určená pro kola.

Auta má skrýt zeleň

Získat pozemky od státu nebo zabudovat nový parkovací dům do celkové koncepce parkování v Českých Budějovicích. Takové úkoly čekají vedení Českých Budějovic při stavbě nového objektu pro odstavení aut u Sportovní haly. Alespoň podle mínění některých zastupitelů.

V pondělí se hlasovalo o prvním kroku ke změně územního plánu, který otevře cestu k novému parkovacímu domu. Pro se vyslovilo 30 zastupitelů a nikdo nebyl proti (celkem je zastupitelů 45). Ale padly i některé připomínky. Například se hovořilo o tom, zda má město všechny potřebné pozemky. Náměstek primátora Petr Podhola uvedl, že některé plochy jsou ve vlastnictví státu a spravuje je momentálně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ale o jejich získání pro město se jedná.

Řešilo se také, kolik by se vybíralo za parkování a kdo by objekt provozoval. Náměstek primátora František Konečný ohledně placení konstatoval, že když bude parkoviště postavené s pomocí dotací, město na něm nesmí vydělávat. Parkovné by tedy mělo být spočítané tak, aby odpovídalo nákladům na správu objektu.

Zastupitel Pavel Burda upozornil, že v Českých Budějovicích chybí kvalitní architektura. A naznačil tak, že nejde jen o počet parkovacích míst, ale také o architektonickou stránku věci.

V soutěži už ale byl architektonický návrh vybrán. Je dílem Ateliéru 8000. Podle Františka Konečného má být základem stavby železobetonová konstrukce pokrytá sítí, která bude porostlá zelení. Náklady na postavení objektu se odhadují asi na 70 milionů korun.

Autor: Klára Skálová, Edwin Otta

20.9.2016 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Se zavíračkou baru nesouhlasil

Záchrana zvířete v Mezipotočí.

Hasiči zachraňovali koně z potoka

OBRAZEM: Děti z Doudleb předvedly své zvyky v Budějovicích

České Budějovice - Na třetí adventní neděli si připravily děti z folklorního souboru Doudlebánek vystoupení pro předvánoční náměstí Přemysla Otakara II. Svým zpěvem a tancem přivolaly dokonce i večerní chumelenici. Za to, že děti znají zvyky, písně i tance svého kraje, vděčí Mirce Dušákové, která soubor vede.

Kočka se mu nejspíš nelíbila, tak ji počůral

České Budějovice - Humorný případ museli v neděli řešit českobudějovičtí městští strážníci. Volně pobíhající labrador tady na náměstí Přemysla Otakara II. způsobil v neděli škodu na majetku jednomu z prodejců na vánočním trhu.

Na jevišti bude třeba uklidit

České Budějovice – V pátek měla v Jihočeském divadle (JD) v Českých Budějovicích premiéru tragikomedie Živý obraz podle německého dramatika Maria von Mayenburga.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT