V objektu, který vzniká 
u věznice, bude začátkem roku 2015 celkem 316 nových parkovacích stání, z toho 9 pro tělesně postižené. Po odečtu míst pro magistrát a pro kanceláře, které v objektu také vznikají, by mělo podle původních předpokladů zůstat 150 – 200 míst k dispozici řidičům z řad veřejnosti.

Podle Marcela Goetze z Turistického a mapového centra, které sídlí na náměstí, to bude výrazná pomoc. „Pokud tam bude dobře značený příjezd, tak to určitě pomůže," říká Marcel Goetz a dodává, že otázka parkování je v centru velký problém.

Osobně by doporučil i nějakou formu hromadné dopravy, která by jezdila přes náměstí Přemysla Otakara II. „Když přijdou Japonci a chtějí do Budvaru, složitě jim vysvětluji, jak mají jít na Mariánské na dvojku," připojuje Marcel Goetz.

Parkovací dům v docházkové vzdálenosti od náměstí by uvítal i Milan Ždych z Českých Budějovic, který sem jezdí pravidelně do banky. „Na náměstí člověk nikde nezaparkuje. Místo se najde občas tak akorát v uličkách okolo," říká Milan Ždych.

Další parkoviště v Jírovcově

Pokud jde o další plochy, kde by mohlo poblíž centra Českých Budějovic vzniknout parkoviště, první na řadě je nyní část areálu bývalých kasáren v Jírovcově ulici. Místo je i dobře přístupné pro řidiče, protože je poblíž Nádražní ulice.

Podle náměstka primátora Kamila Calty by tady město mělo výhodu vlastních pozemků. „Pozemek je z větší části města," říká Kamil Calta k lokalitě mezi Jírovcovou ulicí a ulicí U Trojice a dodává, že jen menší část plochy u školských objektů, které zde existují, je ve vlastnictví kraje. „O tyto pozemky se město samozřejmě zajímá, protože parkovacích míst je v Českých Budějovicích stále málo," připojuje Kamil Calta.

V areálu kasáren v Jírovcově ulici by tak směrem 
k Pražské třídě mohlo vzniknout jedno ze slíbených nových záchytných parkovišť. Na protější straně Jírovcovy ulice směrem ke Klaricově ulici už se pozemky bývalých kasáren nového určení dočkaly. Patřily kraji, který je za 30 milionů korun prodal firmě Stingo. Vznikají tu bytové domy a část plochy je čerstvě zbavena starých armádních objektů. Jinou část areálu si kraj ponechal a vznikla zde nová hala pro stavařskou školu sídlící nedaleko.

Místo na další záchytné parkoviště by mohlo být 
na ploše bývalých kasáren 
ve Čtyřech Dvorech. Město ale s takovým využitím ploch, které mu zde patří, nepočítá. Podle náměstka primátora Kamila Calty se ve Čtyřech Dvorech žádná územní rezerva na parkoviště neplánuje.

Otázky kolem parkování ale chce radnice řešit, třeba novým systémem, kdy by se mimo jiné rozšířily zóny placeného stání. Celkový projekt měl být představen v létě, ale 
v dohledné době to zřejmě nebude. „Koncept rozšíření zón placeného stání existuje, ale jeho realizace nemá žádná konkrétní data," říká k tomu Kamil Calta.

Nejbližší jistou posilou parkovacích možností ve městě je tak hlavně parkovací dům vznikající v ulici F. A. Gerstnera. Podle českobudějovického řidiče Milana Ždycha by nová místa nedaleko náměstí Přemysla 
Otakara II. mohla přetíženému centru pomoci. Upozorňuje ale, že je otázkou, jaké budou v novém objektu ceny.

Podle dřívějších vyjádření investora by však měla cenová politika v objektu odpovídat podmínkám v okolních ulicích a systému, který provozuje město. Na problém parkování v centru Českých Budějovic ale existují i nekonvenční pohledy, které například doporučují posílit oproti individuální automobilové dopravě  městskou hromadnou dopravu nebo podpořit cyklodopravu 
a chodce.