Na tento typ přestupků se zaměřila v pondělí 12. srpna dopoledne pěší hlídka městské policie. Mluvčí strážníků Jaroslav Polánský říká, že přestupky tohoto druhu řeší hlídky poměrně často. „Nejčastěji se jedná o přestupek, kdy na vyhrazeném místě parkuje vozidlo zcela bez označení nebo je na místě auto s platným průkazem osoby převážející osobu se zdravotním postižením, ale tato osoba se na místě nenachází,“ uvádí mluvčí.

První případ se stal na Senovážném náměstí, kde si žena vyřizovala své záležitosti na poště a ke své smůle si nevšimla dopravního značení, které parkující místo rezervuje pro zdravotně znevýhodněné občany. „Její omluva, že záležitost na poště trvala jen pár minut, neobstála,“ dodává mluvčí.

Druhý případ pak strážníci odhalili v Pekárenské ulici. Žena tam sice parkovala s průkazem, ale zdravotně postiženého s sebou neměla. Tento přestupek mohou strážníci řešit příkazem na místě v rozmezí 2500 až 3500 korun. „Žena ale s pokutou uloženou na dolní hranici nesouhlasila a chtěla přestupek postoupit správnímu orgánu,“ říká Jaroslav Polánský z městské policie.

Neoprávněné parkování na místě vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením je jedním ze závažnějších dopravních přestupků. Na místě může být přestupce pokutován v částkách 2500 až 3500 korun, správní úřad pak pokutu zvýší na rozmezí 4000 až 10 000 korun. Od roku 2022 se pak řidiči do bodového konta přičítají 2 body. Pokud strážník na místě uzná, že vozidlo splňuje podmínky pro odstranění vozidla, může navíc nařídit odtah.