Parkovací místa vznikla po obou stranách silnice v úseku od Mercury centra k Žižkovu náměstí, tedy tam, kde to ještě před několika málo týdny nedovolovaly značky zákaz zastavení.

„Bylo na čase, ty zákazy tu byly úplně zbytečně a my jsme neměli, kam postavit auto. I tak je ale parkování dost problém,“ poznamenal Jiří Sluka, který v ulici bydlí.

„Město vyšlo vstříc požadavkům tamních obyvatel a v uvedené lokalitě vzniklo pětadvacet parkovacích míst,“ upřesnila náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

„V praxi se ukázalo, že provoz v Žižkově ulici zdaleka není tak velký jako byl před zahájením fungování Mercury Centra a tudíž parkovací místa nebudou narušovat plynulost dopravy v této lokalitě,“ vysvětlila Popelová.

V centru místa chybí

Dlouhodobý problém s parkováním v centru města se tímto opatřením ale neřeší. Pořád citelně chybí místa pro auta návštěvníků i obyvatel Českých Budějovic.

Situaci slibovaly vyřešit hned dva rozplánované parkovací domy – jeden v místech bývalé židovské synagogy v sousedství finančního úřadu a věznice, naproti zimnímu stadionu, druhý v objektu bývalých kasáren na Mariánském náměstí.

Na mrtvém bodě

Obě stavby ale uvízly na mrtvém bodě. „Parkovací dům v místech bývalé židovské synagogy, to je vysoutěžená akce a pozemek je budoucímu investorovi ze strany města pronajat. Nicméně nečinnost investora i po vydání územního rozhodnutí nás asi přinutí tento vzájemný vztah přehodnotit,“ uvedla náměstkyně Popelová.

Bývalé kasárny na Mariánském náměstí, kde měl vzniknout další parkovací dům, vlastní společnost Českobudějovické pozemní stavby. Firma je v současné době v reorganizaci a co bude s objektem bývalých kasáren, není prozatím jasné.

Další plány

Město počítá také s novými parkovacími místy v prostranství bývalé sodovkárny na levém břehu Vltavy nedaleko Sportovní haly. „Objekt bývalé sodovkárny je v soukromém majetku a jednou z podmínek souhlasu města k dopravnímu řešení je i vybudování parkovacích míst,“ dodala Popelová s tím, že zatím ale není jasné, kdy se začne stavba realizovat.