Je to jedno z mála míst, kde se donedávna dalo zdarma parkovat třeba celý den. Strážníci to tolerovali, byť oficiálně se u budějovického bazénu smí stát jen dvě hodiny. S tolerancí je ale konec – na značce parkoviště se před několika dny objevil symbol parkovacích hodin, a kdo je nemá, riskuje až dvoutisícovou pokutu. Strážníci stejným způsobem přitvrdili i na dalších místech, u obou poliklinik i u hlavní pošty. Ve městě, kde zoufale chybí parkovací místa, tak řidičům přibyl další problém.

Řada lidí navíc symbol hodin přehlédne nebo ho nezná. Potvrdil to včerejší test Deníku u plovárny: z 23 aut, která zde stála včera dopoledne, jich nemělo parkovací hodiny devět. Stejný počet řidičů je za sklem měl. Jedním z nich byl Petr Novák z Hlincovy Hory. Ten si je však pořídil až poté, co ho strážníci 'upozornili'.

„Koupil jsem je na nedaleké benzince. Když jdu jen do města, tak je to lepší než za parkování platit vedle,“ reagoval Novák.

Strážníci si nechali nedávno parkovací hodiny vytisknout. Řidičům je ale dávají až ve chvíli, když s nimi řeší přestupek. „Příště už tak snad stejnou chybu neudělají,“ vysvětluje mluvčí městské policie Kateřina Schusterová.

Ti, kdo u plovárny parkují pravidelně, si už proto raději hodiny pořídili. Jako Petr Stejskal z Budějovic. „Bývám tady každý den, a tak jsem si hodiny v obchodě koupil. Ty dvě hodiny tady pokaždé strávím,“ podotkl Stejskal.

Další řidiči řeší omezené parkování jednoduše: umístí za sklo lístek, na který napíšou čas příjezdu. I to podle strážníků stačí. Včera to tak udělala například Jana Novotná z Českých Budějovic.

„Občas tady parkuju. O těch hodinách vím od kamarádky, která pracuje na plovárně. Na tento systém jsem zvyklá z Rakouska, tam to mají skoro všude,“ popsala mladá žena.

Bude parkovací dům?

Problém kam s autem řeší teď i lidé na sídlišti Šumava, kteří bydlí u školy v ulici Emy Destinnové. Tam strážníci přivírali oči nad podélným parkováním, navzdory zákazu stání. I s tím je konec.
Nedostatek parkovacích míst v centru chtěla radnice vyřešit tím, že plánovala stavbu parkovacího domu u zimního stadionu. Rada města ale zrušila zamýšlený pronájem plochy. „O dalších krocích v této záležitosti jsme dosud nerozhodli,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Při parkování na Šumavě musí pravidla porušit každý

Několik značek Zákaz zastavení přibylo nedávno v ulici Emy Destinnové na sídlišti Šumava. „Dřív jich tady tolik nebylo, ale chápu, že kdyby lidé stáli z obou stran, tak by tu nešlo projet,“ komentovala situaci jedna z místních obyvatelek Marie Příhodová. Jak však dodává, bez občasného porušení pravidel se zde žádný řidič neobejde. Podobně hovořil i další z místních Libor Matějka.

„Občas musí člověk zajet i do uličky, kde by se stát nemělo, ale aut je tady fakt moc,“ řekl mladý muž. Jediným obdobím, kdy je zde situace lepší, jsou podle něj víkendy a letní prázdniny. Také další z obyvatelek Ludmila Krötzerová vidí možnosti parkování jako velmi problematické.

Na Máji míst přibude

„Lidí i aut přibývá, ale toho místa je tady pořád stejně. Když má člověk malé dítě, tak si s ním musí vystoupit někde u domu, nezaparkuje přece někde na Husovce,“ podotkla.

Magistrát počítá s tím, že v souvislosti s obnovou sídliště Máj zde přibudou i nová parkovací místa. Podle náměstkyně primátora Ivany Popelové ale zatím jen na volných plochách, které dnes nemají smysluplné využití.

Další možností, kterou radnice zvažovala, byla i stavba nových multifunkčních domů, jejichž hlavní funkcí by bylo parkování. Následná diskuse však vyvolala podle Popelové odmítavé reakce tamních obyvatel.

Parkování v ČB
Vážení čtenáři. V rámci našeho pravidelného středečního projektu Z očí do očí nám v poslední době přibývá podnětů, které se týkají parkování v krajském městě. Z toho je patrné, že toto téma vás velmi zajímá. Budeme proto rádi, když nám napíšete i své zkušenosti a postřehy, abychom se jim mohli věnovat. Pište na:
pavel.kroupa@denik.cz