Parkovací systém spravuje v Českých Budějovicích dopravní podnik (DP). Podle Viktora Lavičky, tiskového mluvčího DP, se platební karta přikládá na čtečku pod klávesnicí automatu. Tento způsob nyní funguje v nově zavedených zónách. Náměstí nebo Lannova třída by se měly dočkat v nejbližší době. „Instalace zbývajících nových automatů, tedy výměna stávajících, se plánuje na únor,“ říká Viktor Lavička a dodává, že pokud chce někdo vystavit v automatu při platbě kartou doklad, je možné tuto variantu navolit. Jde to i při úhradě mincemi.

BEZ LÍSTKU
Základní varianta je ale v automatu nastavena tak, že jen zaznamená do systému platbu a registrační značku vozidla, lísteček nevydává. Je to jedna z věcí, které mohou mást řidiče při zadávání údajů. „Ze začátku byly u některých uživatelů problémy, nicméně ovládání je intuitivní a není možné se splést. Jednotlivé kroky vedou klienta až k zaplacení. V současné době již komplikace s placením prakticky nejsou. Jednalo se pouze o počáteční nejistotu parkujících,“ uvedl k novému systému Viktor Lavička.

Za prosinec se vybralo na Pražském předměstí v automatech přibližně 90 000 korun, za leden to bylo zhruba 400 000 korun. Podle Viktora lavičky ale ekonomický přínos nebyl cílem zavedení parkovacích zón. „Primárně hovoříme o regulativním charakteru tohoto opatření, a ten si může každý zhodnotit sám. Místní pohodlně zaparkují, o čemž svědčí i kladné odezvy obyvatel dotčené lokality,“ říká Viktor Lavička.

Se zavedením placeného stání začal také proces odtahů automobilů, které byly na předměstí ponechány svému osudu, s rozbitými čelními skly či prázdnými pneumatikami. Nebo jejich řidiči neuhradili parkovné. Městská policie už totiž zahájila na Pražském předměstí v Českých Budějovicích kontroly placení parkovného. Při jedné z lednových akcí třeba bylo na předměstí (foto z Palackého náměstí) nasazeno 15 zařízení zabraňujících odjezdu – takzvaných botiček. Po 30 dnech může být takové vozidlo, pokud řidič nezaplatí, odtaženo. Ke kontrole slouží mobilní aplikace, do níž se načítá registrační značku vozu.

Jen tento týden byla odvezena z ulic tři vozidla a podle tiskové mluvčí magistrátu Jitky Welzlové by další odtahy měly následovat.