Sloužit k tomu bude aplikace SEJF, která již nyní umožňuje hradit obdobně jízdné v budějovické hromadné dopravě. „Stačí si aplikaci stáhnout do chytrého telefonu. Ta pak slouží jako elektronická peněženka, ze které si, když potřebuju, koupím jízdenku. Je to pár kliknutí a přijde mi zpět kód, který chtějí vidět revizoři," vysvětluje princip student Radek Vitouch.

Nyní systém umožní stejnou cestou platit i parkovné. „Od prvního října bude aplikace fungovat pro parkovací místa na náměstí. Pokud se osvědčí, rádi bychom ji rozšířili i do dalších částí města," říká náměstek primátora František Konečný. Právě v centru by podle něj měla novinka řadě motoristů usnadnit situaci. „Za parkování se tu platí docela velké částky a ne každý má v peněžence dost drobných do automatu. S možností zaplatit telefonem odpadne rychlé shánění mincí," míní.

Strážníkům městské policie pak bude ke kontrole stačit načtení registrační značky vozidla.

Dobrá zkušenostPřes mobilní aplikaci SEJF lze od roku 2014 platit jízdné v budějovické městské hromadné dopravě. „Zájem se každým rokem zvyšuje. Zatímco v lednu 2015 se takto prodalo kolem tisíce jízdenek, o rok později už to byl dvojnásobek," říká mluvčí dopravního podniku Viktor Lavička.

Parkovací automaty si záhy poradí i s platebními kartami

Házení mincí do otvorů v automatech už není jedinou cestou, jak si v českobudějovických ulicích pořídit parkovací lístek. Na některých místech si lidé vystačí s chytrým telefonem nebo platební kartou.

Bezhotovostní platbu přes mobilní aplikaci SEJF otestuje město od října na náměstí. První automat, kde bude možné platit bezhotovostně, najdou motoristé zanedlouho v Nádražní ulici. „U železniční polikliniky bude v druhé polovině září osazen automat a řidiči u něj mohou zaplatit i platební kartou, což je pohodlnější než hledat po kapsách drobné mince," upřesňuje náměstek primátora Petr Podhola.

Možná už v příštím roce by takovou možnost měly nabídnout všechny městské automaty. V plánu je výběrové řízení na nová zařízení. „To se chystáme vyhlásit v souvislosti se zavedením zón placeného stání na Pražském předměstí, kde budeme potřebovat nové automaty. Současně obnovíme i ty v centru města. Jsou už hodně staré a investovat do jejich modernizace by bylo ekonomicky scestné," doplnil Petr Podhola s tím, že všechny automaty by měly umožnit bezhotovostní úhradu parkovného.

Právě kvůli plánu pořizovat nové automaty si město ten první, který bezhotovostní úhradu parkovného umožní, pouze pronajme. „Nemá smysl vypisovat výběrové řízení na dodavatele jednoho parkovacího automatu, když za několik měsíců město vyhlásí další soutěž kvůli dodávce automatů," vysvětluje Petr Podhola.

Možné přitom je, že Budějovice půjdou s dobou a pořídí automaty, které řidičům nevrátí přebytečné mince. „Takový je nyní trend ve světě. Stejně jako to, že automat přijme kromě domácí měny i eura," poznamenal další z primátorových náměstků František Konečný.