Poznávací zájezd do Evropského parlamentu byl totiž hlavní výhrou soutěže, kterou pořádalo sdružení Generation Europe ve spolupráci se Sdružením ochrany spotřebitelů a europoslankyní Zuzanou Roithovou.


„Navštívili jsme Lucemburk, tam je třetí sídlo Evropského parlamentu, pak jsme se byli podívat ve Waterloo na bitevní pole. Další den se odehrával hlavně v Evropském parlamentu v Bruselu, kde jsme měli různé besedy a přednášky o fungování parlamentu, o legislativním procesu a o evropských institucích,“ popsala hlavní body zájezdu studentka Jana Chaloupková. Cesta pro ni byla přínosná nejen kvůli tomu, že se dozvěděla spoustu nového, ale i proto, že v budoucnu chce studovat práva a uvažuje i o možnosti vyjet do Bruselu na pracovní stáž.


„Seznámili jsme se s fungováním Evropského parlamentu a mohli jsme se zúčastnit i zasedání a vidět poslance naživo,“ doplnila spolužačku Zuzka Kalinová. Studentky se shodly, že o evropské legislativě a institucích teď vědí mnohem více než o českém systému. Ten budou ve škole probírat až příští rok a svorně doufají, že budou mít před ostatními náskok.