Ústavní soud jejich žádost odmítl. Dvojice, která spolu žije už 28 let a má dospělou dceru, se nyní chce obrátit k Evropskému soudu pro lidská práva.

Deník už o kuriózním případu informoval. Přání partnerů zamítli linecký magistrát a zemský úřad vlády, nyní tedy také ústavní soud. „Potvrdil vyloučení heterosexuálních párů z institutu registrovaného partnerství s tím, že heterosexuálové nejsou žádnou historicky znevýhodněnou skupinou,“ píše linecký deník OÖN. V komentáři dodává, že takovým odůvodněním se dvojice vskutku může cítit znevýhodněna – tradicí samou o sobě se diskriminace nemůže ospravedlnit, míní. Na jeho dotaz, proč o takovou formu svazku usilují, paní Ratzenböcková říká, že tento model se k nim hodí lépe, protože se v něm hovoří o plné důvěře a ne o manželské věrnosti.

Případ je jedinečný – jen v Řecku a v Anglii jsou dva podobné. Registrované partnerství je v Rakousku uzákoněno od 1. ledna 2010. Partneři mají mj. uspořádán společný majetek podle vzoru rodin, mají nárok na vdovský či vdovecký důchod atd. Nemohou ale adoptovat děti a využít umělého oplodnění. U ústavního soudu prosadili, že se mohou rozhodnout pro dvojí jméno. Musejí však mezi příjmeními uvádět pomlčku.

Yvonne je u syna

Po 72 dnech pobytu v karanténě v útulku pro dožití zvířat Gut Aiderbichl v Deggendorfu směla slavná kráva Yvonne poprvé ke svému synovi Frieslovi.

Osud Yvonne náš deník sledoval průběžně – byla přes tři měsíce na útěku a hledána v Bavorském lese. „Původně patřila sedlákovi v obci Kremsu v Korutanech a jmenovala se Angie,“ píše deník PNP. „Byla prý nejlepší krávou stáje, ale pořád s touhou po svobodě. Majitel ji prodal do Bavorska, kde měla být vykrmena na porážku. 24. května ale z louky utekla. Když kolidovala s policejním autem na silnici, byla označena za bezpečnostní riziko a uvolněna k odstřelu. Gut Aiderbichl ji ale vykoupil, aby ji nechal dožít na svém záchranném dvoře.“

Všechny pokusy plaché zvíře odchytit ale ztroskotaly – neuspěly ani pokusy nalákat ji na býka či sledování prostoru vrtulníkem s infračervenou kamerou. A jakmile byly další pokusy zastaveny, objevila se nečekaně dobrovolně před branou pastviny v Ampfingu v okrese Mühldorf a majitelé ji vpustili dovnitř. Odtud byla převezena na Gut Aiderbichl a po karanténě vypuštěna do zabezpečeného výběru se svým teletem a dvěma kolegyně.

Vystaví u sousedů

V rámci spolupráce měst Röhrnbachu a Prachatic budou žáci základní školy umění v Prachaticích a členové fotoklubu F 2,8 Prachatice vystavovat svá díla v radnici v Röhrnbachu. Vernisáž bude ve středu v 17 hodin, výstava potrvá do 8. ledna.

Předzvěst adventu

V pondělí dorazil na Náměstí dómu v Pasově vánoční strom. Váží asi tunu a je zhruba osm metrů vysoký. Pochází z Ruhstorfu. Modrou jedli vybral předseda městské zážitkové společnosti Lindinger z pěti nabídek. Kritériem byla vedle krásy také možnost odvozu z místa, kde strom vyrostl.

Kolem „hrubé stavby“ stromku už se v pondělí začaly stavět první boudy ježíškovského trhu. Ten začne v pátek 25. listopadu. Den předtím bude stromek rozsvícen. Každou adventní sobotu tu bude rozložen živý betlém od 12 do 18 hodin.

Na Musikantenstadl!

Další televizní show lidové hudby Musikantenstadl bude v sobotu v linecké TipsAreně. Na vystoupení a na generální zkoušku v pátek od 20.15 čekají pořadatelé 5500 diváků.

Příprava scény zahrnuje šest pracovních dnů osmdesáti zaměstnanců. Pracují ve dvou směnách od devíti do půl druhé v noci. „Musejí mj. položit devět kilometrů kabelů, z 35 kontejnerů vybalit, přenést a složit jen pro osvětlení 600 reflektory sedmnáct tun neboli 900 metrů lešení. Show potřebuje 1,2 megawattu proudu, tedy jako menší obec,“ píše list.