Vadí jí přibývající případy vandalismu a rušení nočního klidu. Pořádkový výbor magistrátu má 18. ledna vypracovat apel na zemskou vládu k přijetí příslušných rozhodnutí. „Základními požadavky jsou zákaz nočního prodeje alkoholu na benzinových pumpách, zmocnění obcí k zákazu konzumu alkoholu na veřejných místech a personální posílení policie ke kontrole těchto opatření,“ píše deník PNP.

Pokud by bavorský sněm nepřijal celoplošné řešení do 1. června, chce ÖDP, aby byla co nejdříve prodloužena uzavírací doba restaurací v pasovském vnitřním městě. Výjimky by měly být povoleny tam, kde si sousedé lokálů na hluk a výtržnosti nestěžují. Jak starosta Urban Mangold, také člen ÖDP, řekl, cílem opatření je „občanům, kteří naštěstí ještě z centra města neutekli, pomoci v jejich pochopitelné potřebě nočního klidu“, uvedla PNP.

Další politické strany v pasovském zastupitelstvu upozorňují, že město má už teď nástroje k boji s alkoholismem včetně prodloužení uzavírací doby (rozuměj doby nařízené přestávky v provozu restaurací). Návrhy na jejich uplatnění ale byly v minulosti odmítány s odůvodněním, že by opatření kromě černých ovcí sankcionovalo také disciplinované gastronomy a pokojné noční hosty. Dalším argumentem proti prodloužení doby klidu bylo, že skupiny pijáků odvede na privátní párty.

Dražší benzin v Rakousku

I po zdražení pohonných hmot v Rakousku o 4,8 až šest centů na litr kvůli vyšší DPH se podle německého automotoklubu ještě Bavorům vyplatí jezdit tankovat za hranice.

V Německu činí daně (minerální, ekologická a DPH) aktuálně 89,4 centu za litr, do státní kasy jde tedy 60 procent ceny, kterou automobilista zaplatí, píše k tomu pasovský deník PNP. V Rakousku byl benzin zdaněn do konce roku paušálně (benzin 44,2 centu/litr, nafta 34,7). Od začátku roku přibyla vyšší DPH. „Pasovští turisté tak ve středu platili za litr nafty kolem rakouských Schärdingu a St. Florianu 125 až 127 centů, za super 129 – 132 centů. V Pasově byl za naftu zaplatili 135 a za benzin 149 centů. V 60litrové nádrži je to rozdíl až dvanáct eur,“ píše PNP.

Betlémy na výstavě

Další česko-bavorská výstava betlémů ve Zwieslu skončí nadcházející neděli. Pořádá ji kulturní sdružení Über d´ Grenz e.V. (Přes hranici o. s.). K její přípravě navázalo kontakty s betlemáři, betlemářskými sdruženími a muzei v Čechách i Bavorsku.

V současné expozici tak vzácné exponáty představuje i Muzeum Jindřichohradecka a podílejí se na ní i betlemáři jižních Čech jako Marie Flašková (Č. Budějovice), Jana Pulcová (Hluboká), Jaroslav Frencl (Volyně), Dagmar Hálová (Ležánky u Blatné) a Svatava Vizinová (Zábrdí u Husince).

Hlavním partnerem kulturního sdružení je Spolek českých betlemářů s předsedou Milanem Zábranským a sekretářem Janem Rodou, dalšími podílejícími se jsou např. Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum Šumavy a Muzeum Chodska.

Výstavu otevřenou denně od 10 do 17 hodin již shlédlo víc než 600 návštěvníků. „Podíl českého publika je odhadován na pětinu,“ říká Ivan Falta z pořádajícího sdružení. Velký zájem podle něho vzbuzují takřka každý den provozované tak zvané ‚živé dílny‘, předvádění betlemářského řemesla především bavorskými řezbáři. Projekt je podpořen Česko-německým fondem budoucnosti v Praze.