Navrhuje to radní Gerhard Waschler (CSU). Radnice by měla vypracovat zdůvodnění znamenitými kulturními a geografickými zvláštnostmi univerzitního města na soutoku tří řek. „Svézt“ by se při tom měla i se současnou snahou prosadit na listinu dědictví Dunaj v Bavorsku jako hraniční linii starých Římanů. Také klub Svobodných voličů o podobném zařazení uvažuje, ale má na mysli jen pasovský dóm a rezidenci. Podle zkušeností se zařazením Řezna na seznam je průchodnější návrh menších celků.

Deník PNP poznamenává, že výbor, který o zapsání na listinu UNESCO rozhoduje, zohledňuje ročně jen dva německé návrhy. V „předvolbě“ pro rok 2010 už jsou bukové lesy v Dolním Sasku, obuvnická továrna Fagus v Alfeldu a opera v Bayreuthu. Bavorské ministerstvo kulturty chce podporovat Bayreuth, proto je podle Pasovských žádoucí protlačit nominaci svého města pro co nejbližší další léta.

Nestačí vyrábět elektrokola

Největší rakouský producent elektrických jízdních kol, KTM Fahrrad v Mattighofenu, nestačí vyrábět. Dokonce musel produkci pozastavit, protože mu chybí materiál – především rámy kol a baterie. Jen dodací lhůta rámů je nyní 25 týdnů. KTM Fahrrad produkoval denně až 50 kusů elektrokol. Veškerá produkce šla hned obchodníkům. Cena se pohybuje kolem 1500 eur.

Linecký list OÖN poznamenává, že přes rostoucí poptávku je počet prodaných kol s elektrickým pohonem v zemi „velmi nízký“. Loni jich bylo prodáno necelých 10 000, zatím co nových běžných „šlapacích“ půl milionu. Letos obchodníci se sportovními potřebami očekávají odbyt nejméně 20 000 kusů. V německy mluvících zemích mají celkově pokrýt 15 až 30 procent trhu. Trend se posouvá od „E–biků“ jako mobilní podpory seniorů k módnímu symbolu statusu vhodnému i k jízdě v terénu. Při váze pod deset kilogramů je dojezd na jedno nabití už kolem 80 kilometrů. Při jízdě z kopce se může akumulátor částečně dobíjet. Plné nabíjení trvá tři až čtyři hodiny.

Soused sousedovi…

Sousedská výpomoc je žádaná i v Rakousku. Akademie ve Schlierbachu založila spolek „Zeitbank 55+“ k organizování vzájemné výpomoci občanů jedné obce. „Funguje to jednoduše,“ poznamenává linecký deník OÖN. Členové při vstupu do spolku uvedou své schopnosti a znalosti. Při pravidelných společných posezeních pak vedle prohlubování známostí a kontaktů mají možnost porovnat své potřeby, možnosti a nabídky.

Myšlenka už se prosadila ve více obcích, dodává linecký list. Praxi objasňuje v OÖN Margarete Mandlymayrová z Gramastettenu. „Potřebuji třeba pomoci s počítačem, ale na druhé straně docela rád pomůžu druhému posekat trávník,“ říká. Pomoc nemusí být ale přímo reciproční – poskytnuté hodiny práce jsou evidovány prostřednictvím časových šeků, které mohou být třeba i darovány známým a podobně. Zdůrazňována je i společenská stránka věci. Jak říká Mandlymayrová, velmi příjemným vedlejším efektem je to, že se členové spolku vzájemně lépe poznávají.

Kolem Dunaje bez aut

Cesta podél Dunaje mezi Pasovem a Wesenuferem bude v sobotu 19. dubna opět od 10 do 17 hodin uzavřena pro motorová vozidla. Podvanácté se tu uskuteční tradiční hornorakousko – dolnobavorská akce „Rad total im Donautal“. V deseti obcích na obou stranách řeky k tomu chystají pestrý program.
Oficiální start „odpálí“ pasovští kanonýři v 10 hodin v obci Thyrnau. Rakušané odstartují ve Freinbergu.

Na asi sedmdesátikilometrové trase je očekáváno opět na 70 000 cyklistů na vehiklech všeho druhu a inline bruslařů. Kromě delších tras pro sportovce jsou připraveny i okruhy pro rodiny s dětmi. Přeprava prámem mezi Bavorskem a Horními Rakousy v Obernzellu bude toho dne stát jen jedno euro.
Obernzell nabízí účastníkům zdarma prohlídku knížecího paláce (11 hodin) a rokokového kostela (14). V okolí Thyrnau bude možné povozit se na člunu nebo si vyjít na túru, atd.

Zvláštní akce bude i v neděli 18. dubna: V Bischofsreutu, na pěším hraničním přechodu do České republiky, na mostě přes Harlandský potok, budou slavnostně zahájeny slavnosti 1000 let Zlaté stezky. Poté se úvod slavností přesune do Waldkirchenu.

Stručně

VOJENSKOU SLUŽBU záklaďáků chce německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg zkrátit z devíti na šest měsíců už od října, nikoliv až od ledna 2011. Základní výcvik má být zkrácen ze tří na dva měsíce.

„VĚTRNÍKŮ“ v Bavorsku má rychleji přibývat. Podle bavorského ministra životního prostředí Markuse Södera by se měl v zemi v příštích letech počet větrných energetických zařízení zdvojnásobit. Deník PNP poznamenává, že toho času jich je asi 400. Na celkové produkci elektřiny mají 0,8 procenta. To chce Söder zvýšit až na více než tři procenta. Do roku 2010 by mělo do výstavby v Bavorsku jít šest miliard eur. Zastánci tohoto zdroje v Německu tvrdí, že vítr by mohl vyrábět až deset procent energie ve státě. K tomu by prý bylo potřeba asi 2000 zařízení.