Českobudějovická matrika proto na začátku příštího měsíce počítá s větším náporem žadatelů. „Mnoho lidí na tyto nové pasy čeká a může se stát, že budou fronty,“ upozornila vedoucí úseku cestovních dokladů českobudějovického magistrátu Hana Dvořáková.

Kromě většího počtu lidí, kteří si pro pas na začátku dubna přijdou, se totiž také prodlouží doba, kterou na pasovce stráví. Jako doposud budou pracovnice matriky pořizovat k žádosti o pas fotografii žadatele a po novu budou ve speciálním digitálním přístroji také snímat jeho otisky prstů, což potrvá několik minut.

Právě otisky prstů občana jsou po fotografii druhým biometrickým údajem, které nový pas ponese.

„Jedeme v létě na několik měsíců do Ameriky a chceme mít nejnovější pasy. Doufám, že to všechno stihneme vyřídit a že tu nebude nával,“ poznamenala Kateřina Šandlová, která se přišla na pasovku na nové typy dokladů poinformovat.

Už šestiletí

Otisky prstů se budou snímat už dětem od šesti let. Cestovní pasy s biometrickými prvky a strojově čitelnými údaji mají platnost deset let a jejich vyřízení stojí dospělé šest set korun. Děti do patnácti let zaplatí jen sto korun, pas si ale musí vyměnit po pěti letech. Úřad má na vyhotovení těchto dokladů lhůtu třicet dní.

Při velkém spěchu mají lidé možnost také nechat si vyrobit tzv. rychlopas bez biometrických údajů. Dospělé vyjde na 1500 korun a děti do patnácti let na tisícovku. Tento pas však platí jen šest měsíců.

Kvůli přechodu na nový systém nebude možné ve dnech 25. až 31. března pořizovat žádosti o vystavení e-pasu ani hotové e-pasy předávat, občané se proto nemohou v tomto termínu ani elektronicky objednat. V uvedených dnech půjde pouze vystavit tzv. rychlopas a zapsat děti do cestovních pasů rodičů.