Podle sdělení mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové se uskuteční ve dvou etapách. Ta první skončí v pátek. Cestující si „užijí“, celá výluka potrvá až do čtvrtka 4. května do 19 hodin. „Doprava se bude řídit výlukovým jízdním řádem a za vlaky pojedou náhradní autobusy. Cestujícím se omlouváme za komplikace, které jim mohou v souvislosti s výlukou vzniknout,“ řekla mluvčí.

Výluka vlaků v pondělí postihla i studenty Dějin umění Jihočeské univerzity. Jejich vysokoškolský pedagog Hynek Látal naplánoval na tento den studijní cestu do Mnichova. "Doufáme, že stihneme dorazit do Plzně i přes výluku včas. Na přestup máme hodinu. Kdybychom nedorazili do Mnichova včas, byl by to problém, dělal jsem veškeré rezervace na moje jméno. Někteří studenti jeli přes Linz a jestli dorazí dřív, budou na nás čekat. Raději na to nemyslím, co by se dělo, kdybychom spoj do Mnichova nestihli."

Výluky postupně zasáhnou všechny tratě, které vedou z Českých Budějovic. Cestující vlaky svezou pouze na trati do Českých Velenic. Nejdéle potrvá výluka na Prahu, nejkratší bude výluka směrem na Český Krumlov.