I v pondělí pokračovalo pátrání po dvou mužích, kteří v sobotu zmizeli pod hladinou na jihu Čech.

Pohřešuje se stále jeden vodák z posádky, která se zvrhla pod jezem v Dráchově. Zatím nebyl nalezen ani muž, který měl z vypůjčeného člunu skočit u kempu Radava do vod Orlíku.

Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera na Lužnici hledali v pondělí hasiči a policisté pod jezem v Dráchově v řece i podél břehů.

Na Orlík byli povoláni už o víkendu i potápěči ze sousedních krajů a nasazen tam byl i sonar. Policisté také kontaktovali další svědky, aby upřesnili místo nešťastné události a prověřili její bližší okolnosti.

Veškeré úsilí o nalezení obou mužů ale bylo zatím marné. Odborníci opakovaně v poslední době doporučují veřejnosti, aby u vody dodržovala bezpečnostní zásady. Například aby nepřeceňovala své síly a schopnosti nebo nepodceňovala nebezpečí podílu alkoholu na možném neštěstí. U rodičů pak odborníci apelují na to, aby ani na krátkou chvíli nenechávali děti bez dozoru.

Jen okamžitá první pomoc totiž v sobotu odpoledne zachránila život batoleti, které se na Českokrumlovsku topilo v zahradním bazénu. Záchranná akce byla úspěšná také v případě druhého vodáka z posádky, která se zvrhla v sobotu u jezu v Dráchově.

Od začátku června zasahovaly posádky Zdravotnické záchranné služby JčK podle tiskové mluvčí Petry Kafkové celkem již u čtrnácti tonoucích osob. Z toho bylo šest dětí. "V drtivé většině batolata tonoucí v zahradním bazénu, nebo v jezírku! Jedno malé dítě v rybníku a jedna slečna v řece. Dvě děti na následky tonutí bohužel zemřely. V ostatních případech byla záchrana úspěšná," uvedla Petra Kafková.

Tonulo také osm dospělých. Čtyři osoby tonuly v rybníku nebo přehradě a čtyři v řece. Většinu z nich se podařilo zachránit, výjimkou jsou dva pohřešovaní z víkendu.