Loňský ročník do jižních Čech přivedl špičkové české interprety klasické i populární hudby mimo jiné Ondřeje Havelku a Melody Markers, či sólisty Igora Ardaševa a Jiřího Bártu, na většinu koncertů bylo vyprodáno a navštívilo ho více jak 1400 posluchačů.

I letos se do programu sedmidenního festivalu Hvězdy nad Vltavou zapojí známí a talentování umělci, včetně posluchačů mistrovských kurzů Pavel Sporcl Academy. Jihočeši se mohou těšit na velkolepý zahajovací koncert na budějovickém výstavišti, legendu Banjo band Ivana Mládka, hrát se bude mimo jiné na zámku v Bechyni, u Schwarzenberské hrobky v Třeboni, či na hradě Rožmberk nad Vltavou. Vstupenky na vybraná vystoupení jsou již v předprodeji a pohybují se v cenové hladině od 950 korun níže.

Podpora města i kraje

Z festivalu, který spatřil poprvé světlo světa teprve v roce 2022, chce udělat mezinárodní akci, kam se budou sjíždět evropské a světové špičky. „Významně nás podporuje město České Budějovice, Jihočeský kraj, záštitu proto převzal hejtman Martin Kuba a primátorka Dagmar Škodová Parmová. Vážíme si všech dotací, grantů i podpory lokálních firem,“ zmínil houslista úvodem s tím, že financování festivalu s mezinárodní účastí není snadné a letos náklady vyjdou na více jak dva miliony korun.

Českobudějovická radní pro kulturu Zuzana Kudláčková dodala, že jde o městský festival, který magistrát podporuje částkou 500 tisíc korun. „Po loňském úspěšném úvodním ročníku, který měl výborné ohlasy u laických i odborných diváků, jsme se ho rozhodli zařadit mezi významné akce města. Osobně si vážím práce Pavla Šporcla, jsem ráda, že přestože dosáhl mezinárodního věhlasu, se vrací do rodného města a stará se o to, že i Budějčáci mají kulturu světové úrovně,“ podotkla s tím, že v rozvoj festivalu a zároveň podporu kandidatury Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury roku 2028. Osobně se nejvíce těší na zahajovací koncert, kde zazní Carmina Burana od Carla Orffa.

Pavel Šporcl upřesnil, že festival založil, protože má v Budějovicích kořeny a chce městu přinést zpět věhlasné hudební slavnosti. „Chci tak svému rodišti aktivitami vrátit to, co jsem tu získal jako dítě školou povinné. Loni se líbil koncept lokálně symfonického orchestru, kdy jsme hráli společně s Pražskou komorní filharmonií a dalšími sólisty Beethovenovu Ódu na radost a v této tradici chceme pokračovat,“ naznačil s tím, že tentokrát půjde o zmiňovanou legendární skladbu Carmina Burana v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy, Českého filharmonického sboru Brno za spoluúčasti budějovického Dětského pěveckého sboru Jitřenka.

Zdroj: se svolením Pavla Šporcla

Šporcl osobně vystoupí s Koncertem pro housle našeho nejlepšího houslisty Jana Kubelíka, kterému věnoval i své poslední album a natočil k němu i krátký dokument.

Mezinárodně uznávané špičky i české legendy

Dalším bodem programu je například slovenský soubor Janoska Ensemble, který je považován za současný nejlepší světový romský soubor. „Jde o ti bratry Janoskovi a švagra, všichni jsou sólisté a zároveň členové vídeňské filharmonie, kteří vystupují od Ameriky až po Japonsko. Jde skutečně o čtveřici výborných hudebníků, dva houslisty, basistu a klavíristu, kteří kombinují klasickou školu s různými hudebními žánry a aranžemi. Je tu skutečně absolutní špička,“ přiblížil. Na zámku v Bechyni zazní v podání Pavla Šporcla a Praga Camerata také Čtvero ročních dob od Antonia Vivaldiho. „Nebude jenom hrát, ale budu recitovat sonety. Navíc Bechyně slaví sedm set let o založení,“ poznamenal.

Divadelním sálu DK Metropol vystoupí Ivan Mládek. „Tato legenda nyní oslavila osmdesáté narozeniny, nedávno jsem slyšel jeho koncert a zavzpomínal si na své mládí, protože to je jeden hit za druhým. Jeho Banjo band zaručeně nenechá publikum chladné ani v Budějovicích,“ usmíval se Šporcl.

Jihočeské krajské město si podle slavného houslisty zaslouží vlastní festival podobného ražení. „Kdysi dávno se tu konaly Hudební slavnosti Emy Destinnové, nic podobného tady již dlouho není. České Budějovice by měly mít vlastní velký hudební festival. Do budoucna bych rád, aby Hvězdy nad Vltavou měly nejen přesah města, regionu, ale i celé republiky,“ naznačil Pavel Šporcl.

Pavel Šporcl je český houslista, který se narodil 25. dubna 1973 v Českých Budějovicích, který zde absolvoval i Základní uměleckou školu na Piaristickém náměstí. Po studiích na konzervatoři a na AMU studoval houslovou hru v USA. Vystupuje na světových pódiích, festivalech i s renomovanými orchestry.

Jak doplnil Marek Kopecký z pořadatelského týmu festivalu, vstupenky jsou v předprodeji od 15. května na mnoha místech. „Chtěli jsme pokrýt co nejvíce kanálů, k dispozici jsou online na webu hvezdynadvltavou.com, v prodejních místech CB System třeba i v Týně nad Vltavou, webu cbsystem.cz, metropol.cb a vcb.cz. Na zahajovací koncert lze vstupenky koupit také na výstavišti,“ shrnul.

V Českých Budějovicích v sobotu začíná nový hudební festival nazvaný Hvězdy nad Vltavou. Pořádá ho houslový virtuos původem z Českých Budějovic Pavel Šporcl.
Na festivalu Hvězdy nad Vltavou vystoupí Pavel Šporcl i budoucí profesionálové

Organizátoři se zároveň snaží využít lokální zdroje a zaměstnat regionální firmy. „Ať už jde o osvětlovače, zvukaře až po další služby. Stejně tak máme jihočeské sponzory, kromě města České Budějovice a Jihočeského kraje, nás laskavě podpořily firmy a podniky jako Lesy ČR, národní pivovar Budějovický Budvar, Nadace ČEZ, EGE, Siko koupelny, Original Afrika, Šumavský pramen, Výstaviště České Budějovice a mnoho individuálních dárců,“ popsal Marek Kopecký.

Nové nápady, hudba v krajině i ve městě

Jak uzavřel Pavel Šporcl, Jihočeský kraj je nádherné místo, a proto plánují rozšíření spolupráce a rozvoj festivalu i do dalších lokalit. „Koncerty rozprostíráme po celém kraji. V tomto trendu hodláme pokračovat i v dalších ročnících, do budoucna bychom rádi udělali i nějaké větší open-airy. Součástí festivalu je i akademie, kdy s námi budou vystupovat talentovaní čeští i zahraniční studenti z řad žáků základních uměleckých škol, konzervatoří a hudebních akademií, jde o tři plánované koncerty,“ podotkl.

Kromě toho chtějí hledat netradiční koncertní prostory. „Chceme spolupracovat s Povodím Vltavy, zapojit více Lesy ČR a hledat třeba i nevšední místa v přírodě, u řek a dalších toků, na Orlíku a podobně. Mým snem je takový den s festival, kdy by se jednotliví umělci, studenti rozprostřeli po městě a hráli třeba v podloubí a přiváděli k hudbě náhodné chodce,“ prozradil Šporcl závěrem.

PROGRAM FESTIVALU:

Pondělí 26. června: Zahajovací koncert Výstaviště České Budějovice, Carl Orff: Carmina Burana + Jan Kubelík – Koncert pro housle a orchestr C dur, Pavel Šporcl – housle, Symfonicky orchestr hl. m. Prahy FOK, Česky filharmonicky sbor Brno, Dětsky pěvecky sbor Jitřenka, Veronika Rovna – sopran, Martin Šrejma – tenor, Svatopluk Sem – baryton, dirigent Tomáš Brauner

Úterý 27. června: Janoska Ensemble Dům kultury Metropol, Program: The Big B’s

Čtvrtek 29. června: Banjo band Ivana Mládka Dům kultury Metropol

Pátek 30. června: Pavel Šporcl a Praga Camerata zámek Bechyně, A. Vivaldi – Čtvero ročních dob

Čtvrtek 6. července: Pavel Sporcl Academy Schwarzenberská hrobka Třeboň, Komorní ensembly a malý smyčcový orchestr, Vybraní talentovaní čeští a zahraniční studenti ZUŠ, konzervatoří a hudebních akademií společně s excelentními violisty a violoncellisty

Pátek 7. července: Pavel Sporcl Academy pravděpodobně nádvoří českobudějovické radnice, Komorní ensembly a malý smyčcový orchestr, Vybraní talentovaní čeští a zahraniční studenti ZUŠ, konzervatoří a hudebních akademií společně s excelentními violisty a violoncellisty

Sobota 8. července: Pavel Sporcl Academy hrad Rožmberk nad Vltavou, Komorní ensembly a malý smyčcový orchestr, Vybraní talentovaní čeští a zahraniční studenti ZUŠ, konzervatoří a hudebních akademií společně s excelentními violisty a violoncellisty