Umožní to modernizace a nástavba pavilonu, na níž dělníci pracují v souladu se záměrem postupně přesunout všechna oddělení do horního areálu nemocnice. Úpravy centrálního pavilonu přibližně za 155 milionů korun mají skončit v roce 2017.

Vedoucí Oddělení stavebních investic Nemocnice České Budějovice František Bostl vysvětlil, že centrální pavilon má několik částí. „Jedna z nich, dosud šestipodlažní, je již v současné době nastavěna o další dvě podlaží, takže se vyrovnala původní, osmipodlažní části centrálního pavilonu. V tomto prostoru budou umístěny nové lůžkové stanice v souvislosti s plánovanou centralizací nemocnice," uvedl František Bostl.

V letošním roce se investice do oprav, úprav a nástavby centrálního pavilonu pohybuje na úrovni 95 milionů korun. Větší část stavebních prací na „céčku" je tedy již ukončena, případně končí.

V současné době už jsou hotova obě nová patra. „Nyní opravujeme bývalé lůžkové stanice ve druhém až šestém podlaží pod touto nástavbou. Práce spočívají ve výměně elektroinstalací, vodoinstalací, koupelen, podlahových krytin a podobně," vyjmenoval František Bostl.

V této části centrálního pavilonu tak vznikne od druhého do osmého nadzemního podlaží zmodernizovaný prostor pro celkem sedm lůžkových stanic nemocnice. Pavilon I, odkud se do toho centrálního přestěhuje interna a neurologie, se tak uvolní pro potřeby oddělení z dolního areálu, především pro oddělení následné péče a plicní léčebnu.

„Do centrálního pavilonu se přesune také chirurgie, která v pavilonu CH uvolní prostory pro další chirurgické obory z dolního areálu, jimiž jsou ortopedie a plastická chirurgie, ORL a oční oddělení," doplnil František Bostl.

Do nových prostor centrálního pavilonu by se v rámci dalších investičních záměrů měla v příštích několika letech přestěhovat také hemodialýza.