Na neonacisty si pořádně posvítíme! I tak se dají vyložit slova ministra vnitra Martina Peciny, který před několika dny navštívil krajské policejní ředitelství v Českých Budějovicích. Jižní Čechy byly donedávna pro stoupence neonacismu krajem tolerantním, kde pořádali svoje koncerty. Teď se to prý změní.

Od svého nástupu do funkce jste se pustil do boje s neonacisty a pravicovými extremisty. Co říkáte tomu, že o sobě dávají stále častěji vědět, například organizováním protestních pochodů městy?
Všichni si mohli všimnout, že v poslední době je pravicový extremismus naopak v defensivě. Od doby, co jsem ve funkci ministra, jsme společně s premiérem vyhlásili extremismu skutečný boj. Postupujeme proti němu všemi prostředky. Netýká se to jenom zásahů na jejich akcích, ale i práce kriminální policie a specializovaných útvarů. Ministerstvo vnitra v nejbližší době připraví pro vládu materiál, aby mohla navrhnout Nejvyššímu správnímu soudu rozpuštění Dělnické strany.
Takže bojujeme na všech frontách. Tam, kde je potíž, posilujeme službu policistů. Teď jsme přidali v Janově deset policistů, aby tam nevznikalo podhoubí extremismu. Strategie je bojovat na všech frontách, protože tento jev musíme vykořenit.
Za poslední tři roky extremistické skupiny nabyly v této zemi nebývalou sílu. Nikdy předtím takovou sílu neměly. Za uplynulé tři měsíce je posun k lepšímu znát. Potřebujeme samozřejmě více času.

Nespala tak trochu policie v uplynulých letech, kdy se neonacisté a pravicoví extremisté organizovali?
Nemyslím si, že by policie zaspala. Myslím si, že tehdy nebyla politická objednávka s extremismem bojovat. Říkal jsem to mockrát: Jestliže máte premiéra, který používá terminologii Třetí říše (Mirek Topolánek – pozn. red), a jste policista, tak si řeknete: Já nevím, co se po mně chce.
Nikdo nedeklaroval, že by se s těmito živly mělo bojovat. Naopak byly zjevné sympatie. Nemyslím si, že policie zaspala, ale měla ztíženou situaci a svázané ruce. Dneska už je svázané nemá. Vláda teď společně s premiérem zavelela: Ano, tento jev je třeba potírat! To je vše, co se stalo. Jinak se policisté starají sami.

Jedno z oblíbených hesel extremistů je: Čechy Čechům! V České republice žijí podle odhadů desítky tisíc cizinců, kteří nemají legální pobyt. Přemýšlí vláda, co s nimi? Neuvažuje například o nějaké amnestii?
Již za mého předchůdce jsme nastartovali systém dobrovolných návratů. V době krize a propouštění zaměstnanců jdou samozřejmě cizinci první na dlažbu.
Je jasné, že cizinecká policie se musí soustředit na svůj výkon služby. Musí cizince, pokud jsou to nelegálové, pochytat a poslat domů. To na službu cizinecké policie klade a bude klást v nejbližší době zvýšené nároky.
Ale nemyslím si, že problém nelegálních cizinců je v České republice nějak převažující, že by nás nějakým způsobem ohrožoval. Takových lidí není tak moc, že by to decimovalo českou ekonomiku nebo zhoršovalo bezpečnostní situaci země.
Ale problematiku nelegálních cizinců, kteří u nás žijí, nepodceňujeme a budeme se tímto problémem zabývat i v budoucnu.

Nepomohlo by české policii, kdyby u ní sloužili občané jiné národnosti než jenom české?
Mockrát jsem už říkal, že bych byl pro, kdyby se zejména v problémových lokalitách vyskytovalo v řadách policie více Romů.
Romové jsou menšinou, se kterou jsou ve vyloučených lokalitách největší problémy. Kdybychom přesvědčili a získali pro službu u policie více vzdělaných Romů, tak by to určitě pro danou komunitu mělo pozitivní význam.
U dalších národností nevím, protože zase jich tady tolik není. Možná snad Vietnamci. Neměl bych nic proti tomu, kdyby u policie sloužili, ale nevím, jaký by byl zájem z jejich strany.
Ale u Romů je to jednoznačné. Dostat více Romů k policii je úkol, do kterého bychom měli napřít svoje síly. A také je napřeme.