Za 11,5 milionu korun se začne od pátku proměňovat českobudějovická křižovatka Pekárenské a Jírovcovy ulice. Řidiči, cyklisté i chodci budou muset dávat pozor na stavební dělníky, kteří zde budou osazovat semafory pro světelnou signalizaci nebo přemísťovat sloupy trolejového vedení.

Podle místních bude jen dobře, pokud převezmou řízení provozu napříště semafory. Nedaleko, v Kostelní ulici bydlí například Libuše Zajacová. „Chodím tu s pejskem denně na procházky do parku a kolikrát se opravdu při přecházení bojím,“ říká Libuše Zajacová k frekventované křižovatce.

„Hlavním důvodem stavebních úprav je zvýšení bezpečnosti,“ zdůrazňuje náměstek primátora František Konečný a dodává že práce by měly skončit 7. srpna.

Čtyři měsíce budou trvat práce na přeměně jedné z nejnebezpečnějších křižovatek v Českých Budějovicích. Řinčení plechů je na místě, kde se kříží Pekárenská a Jírovcova ulice, celkem běžným jevem. A jen s velkým štěstím se například nedávno obešla bez obětí nehoda, kdy dodávka při nárazu do jiného vozidla skončila až ve vstupních dveřích obchodu.

Radnice proto osadí na křižovatku semafory a celkově ji upraví. Podle náměstka primátora Františka Konečného začnou práce v pátek, budou rozděleny do šesti etap a skončit by měly 7. srpna. „Rekonstrukce bude spočívat v rozšíření křižovatky o odbočovací pruhy vlevo do Jírovcovy ulice v obou směrech,“ popisuje jednu z chystaných změn František Konečný a připojuje, že v plánu je také frézování a následná úprava povrchů. Součástí prací bude i překládka dvou sloupů trakčního vedení. S úplnou uzavírkou křižovatky radnice nepočítá, ale podle Františka Konečného dojde v lokalitě k částečnému omezení provozu.

Cestujících, kteří využívají městskou hromadnou dopravu, se akce prakticky nedotkne. Podle Viktora Lavičky zůstane průjezd linek číslo 5 a 24 beze změn. Dočasně se posune pouze jedna ze zastávek kvůli osazování nových sloupů trolejového vedení. A na několik dnů, kdy se budou sloupy osazovat, nasadí dopravní podnik na linku číslo 5 autobusy. „Budou ale jezdit ve stejných intervalech jako trolejbusy,“ doplnil Viktor Lavička.

Podle obyvatelky lokality Bohumily Chmeňové by se úprava ve prospěch chodců hodila i na nedaleké křižovatce Pekárenské a Otakarovy ulice. Bylo by pak pro ně bezpečnější přecházení u zastávky městské hromadné dopravy.

Práce na křižovatce Pekárenské a Jírovcovy ulice mají budějovickou radnici vyjít na více než 11 milionů korun.