Sdružením ale kvůli několika důvodům vadí, a proto si nechala vypracovat od odborníků oponentní studii.
„Realizací stavby může dojít k postupné ztrátě autenticity jednoho bloku změnou charakteru zástavby, poškozování a ubývání zeleně,“ uvádí autor studie architekt Tadeáš Matoušek.


Kromě ubývání zeleně sdružením Calla a Vídeňská čtvrť vadí zejména nárůst dopravního zatížení, demolice několika budov spojených s historií města a nadměrné oživení lokality. Bojí se také, že by v obytném bloku mohl příliš vzkvétat noční život.


„Nestavíme se bezmyšlenkovitě proti rozumnému využití nefunkčních prostor, ale požadujeme předložit variantní řešení, které by bylo přijatelné pro životní prostředí, architekturu a obyvatele zde žijící,“ řekl předseda sdružení Vídeňská čtvrť Ladislav Dolanský.


Výhrady občanských sdružení proti Černému Pelikánu ale investor odmítá. „Až na drobné zvýšení dopravy – odhaduje se nárůst o šest procent, jsou ostatní výhrady lživé,“ řekl Deníku ředitel investorské společnosti Mont–TD Petr Zdobinský. „S investorem se sdružení nikdy nespojila a nechtěla jednat,“ dodává na účet sdružení.


Dle jeho slov se zeleň likvidovat nebude, naopak bude vybudován veřejný park. Nemá ubýt ani bytů. Historický Hájičkův dům se demolovat nebude, nahrazeny novými mají být staré budovy. „Přibude 230 parkovacích míst, což daná lokalita potřebuje,“ hájí záměr Zdobinský.


Nadměrně oživený noční život podle něj v lokalitě nehrozí. V obchodním centru mají totiž sídlit hlavně obchody s módou. Výstavba by se měla uskutečnit v letech 2009 – 2010.