„Jsou to taková hnízdečka, do jisté míry se podobají skutečným pelíškům, až byste v něm spíše než dítě čekali kocourka nebo pejska," přibližuje zvláštní součást ošetřovatelské péče na neonatologickém oddělení českobudějovické nemocnice primář Milan Hanzl.

Tady ale podobnost se zvířecími pelíšky končí. Ty pro miminka pomáhají vytvořit prostředí, které se alespoň vzdáleně podobá podmínkám v maminčině bříšku. „Dítěti imituje pocity, které má v děloze. Snažíme se tak vytvořit podmínky, které by měly takové děti  správně mít další dva tři měsíce v těle matky," Vysvětluje Milan Hanzl.

Pelíšky uvnitř řady inkubátorů se tak staly součástí mozaiky vývojové péče. „Jde   v ní především o to, aby mozek dozrával v nerušených podmínkách," zdůrazňuje primář.

„Jsou to sice maličkosti, které přímo nezachraňují dětem život, ale pomáhají nám je dopiplat. V první chvíli sice jde především o to, aby nedonošené děti přestály ty nejkrizovější okamžiky, když se ale dostanou mimo ohrožení života, stávají se pelíšky dobrým doplňkem péče. Dnes už zkrátka patří do celého složitého ošetřovatelského systému na našem oddělení."

Součástí pelíšku jsou i speciální rukavice, kterým jsou děti přikryté. Často z nich vykukuje třeba  jen nosík. Vše je přitom vyrobeno ze zvláštních materiálů, aby bylo vyloučené riziko infekce.

Extrémně malých pacientů, kterým by se  jistě hodilo hovět si v začátku života v takových pelíšcích, je navíc stále víc. „Předčasně narozených dětí nepatrně přibývá. Je jich asi osm a půl procenta. V evropském měřítku patříme mezi země, kde je to maličko častějším jevem," vypočítává MUDr. Milan Hanzl.

Českobudějovická neonatologie má pro takové případy připraveno deset pelíšků, ale potřeba je několikanásobně větší. Nyní, díky dvacetitisícovému daru od Jihočechů  nemocnice pořídí dalších pět. Pyšní na to mohou být všichni, kdo přispěli do charitativního projektu společnosti ČSAD autobusy Šťastná hvězda.

V jeho rámci mohli cestující v adventním období  minulého roku nakupovat hvězdičky různých hodnot a těmi pak   vyzdobit jeden z autobusů. Vybralo se tak 37 tisíc korun na dobročinné účely. Šek na 20 tisíc korun dostalo právě neonatologické oddělení budějovické nemocnice.

„Od cestujících, ale i řidičů, kteří se  na projektu podíleli, jsme zaznamenali vesměs kladné reakce. Autobus jezdil nejen po Jihočeském kraji, ale snažili jsme se jej nasazovat na dálkových linkách, jezdil například do Prahy nebo do Brna," uvedl k prvnímu ročníku akce generální  ředitel společnosti ČSAD Autobusy ČB Vladimír Homola.

Společnost se nechala inspirovat podobným projektem, který už asi 40 let funguje v sousedním Rakousku. „I tam projekt pomáhá charitě a především dětem.  Lidé si mohou kupovat před svátky hvězdičky různé hodnoty, na ně napíší své jméno, případně přání. Tím se získají peníze, které se využijí na charitativní  účely," vysvětluje Vladimír Homola.

„Obdobně jsme to udělali na jihu Čech. Nápad zorganizovat tuto akci vznikl asi měsíc před adventem, přes krátký čas na přípravu se ale akce povedla. Část vybrané částky pomůže děvčátku se svalovou atrofií, část použije dětské oddělení," dodává.

V tomto trendu chce dopravce pokračovat. „S nemocnicí bychom rádi navázali dlouhodobou spolupráci a věříme, že v příštích letech se podaří sbírku zpopularizovat a vybraná částka bude vyšší," přeje si pro letošek generální ředitel.