„Museli jsme probourat bariéru mezi zemědělci a ochranáři přírody,“ popisuje začátky projektu Jiří Koptík, zástupce vedoucího sítě Zdravá krajina. Poradci z Institutu aplikované ekologie Daphne ČR chodí za farmáři přímo do terénu a pomáhají jim s praktickými problémy z oblasti administrativy a dodržování předpisů. Teprve pak přichází na řadu ekologie.

Na základě průzkumu mezi zemědělci také vydávají a pravidelně aktualizují publikaci Praktický rádce pro hospodaření šetrné k přírodě a krajině, která podává informace o předpisech, povinnostech, dotacích v zemědělstí i o možnostech šetrného hospodaření.

Daphne ČR nyní spolupracuje s 45 farmáři z Českobudějovicka, Vltavotýnska a Trhosvinenska a Praktického rádce pravidelně odesílá na 150 adres i za hranice Jihočeského kraje.

Zdravá krajina se ale také soustředí na ekologickou výchovu veřejnosti. Stanice Pomoc přírodě z Týna nad Vltavou připravue výukové programy a akce pro školy i širokou veřejnost. CEGV Cassiopeia mimoto zve děti a studenty na exkurze na farmy.

Po dvou letech úspěšné práce stojí teď neziskové organizace před novou výzvou. Končí jim podpora z Evropského sociálního fondu a Zdravá krajina si musí najít jiné zdroje financí. „Je to problém, ale věříme, že to půjde,“ dodal Jiří Koptík.