Českobudějovická radnice sice nyní připravila kompromisní návrh, ale není jisté, že ho obce přijmou.

Spor o peníze začal ve chvíli, kdy se tradičně několikatisícové příspěvky náhle zvedly na některých školách až na sumy kolem 15 000 korun za žáka. Obcím dorazily faktury, jejichž výše je ohromila a na které ani nebyly připraveny.

„Účtujeme pouze provozní náklady, přesně podle zákona,“ ohradil se proti námitkám už dříve školský odbor českobudějovického magistrátu. Teď schválila rada města kompromisní návrh, který odešle obcím.

„Navrhneme, že bychom zprůměrovali poplatek na sedm tisíc šest set korun za žáka,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Vodička. Dodal, že při zprůměrování příspěvku se nestane to, že by náhle vylétly v jedné škole poplatky vysoko nad průměr. Oprávněnost požadavku však Vodička hájí a zdůrazňuje, že jde o neinvestiční náklady.

A v tom je právě kámen úrazu. Například římovský starosta Vladimír Koupal tvrdí, že rekonstrukce školy z jeho pohledu je investice, když se vyměňují okna a dělají další velké úpravy. „Navrhli jsme průměrný poplatek maximálně šest tisíc korun,“ řekl ke sporu Koupal. A ze situace už našel pro svou obec i východisko. „Zastupitelé schválili školský obvod s Velešínem. Pokud budou děti jezdit jinam, nemusíme na ně přispívat,“ naznačil Koupal jednu z variant řešení pro římovský rozpočet, který má letos zaplatit do budějovické kasy 350 000 korun. Ve Velešíně vyjde jeden žák levněji než v krajském městě. „Nebo zvedneme daň za chaty, které v Římově mají obyvatelé Budějovic, ať nám přispějí na naši školu. Ty páky tu jsou,“ dodal Koupal.
Žáci dojíždějí do Českých Budějovic celkem ze 77 obcí v okolí.