Jihočeskému kraji letos chybí zhruba dvě stě milionů korun pro zařízení, která sociální služby poskytují. Nejvíce ohroženy nedostatkem financí jsou pobytová zařízení, tedy právě domovy pro seniory. Ty dostaly zhruba o čtyřicet procent méně peněz, než činily jejich požadavky.

V roce 2007 Jihočeský kraj v dotačním řízení na MPSV požadoval 776 milionů korun a nakonec získal 501 milionů. Loni byl požadavek 654 milionů a výsledná částka po dofinancování činila 532 milionů korun.

Nedostal ani půlku

Letos kraj žádal 721 milionů a předběžný výsledek dotačního řízení činí 345 milionů korun. Dotace tedy nesahá ani do poloviny požadované částky. Finance navíc byly pokráceny nerovnoměrně a nejvíc zasáhly právě domovy důchodců a další pobytová zařízení. Domov pro seniory na Dobré Vodě u Českých Budějovic má například peníze na provoz jen do pololetí.

„Zatímco na jedné straně se nehorázně plýtvá, na druhé nejsou peníze pro ty nejpotřebnější, kteří často celý život poctivě a pilně pracovali. To potom nemohoucí staré lidi, mnohdy osamělé, vyženou a nechají umřít na chodníku? K tomu přece nesmí dojít,“ rozhořčuje se Zdeňka Laurová z Českých Budějovic.

Tlak na stát

Možnost, že by ztrátu sociálním zařízením dofinancoval kraj a obce, je podle náměstkyně hejtmana Ivany Stráské mylná.

„Samozřejmě, že kraj ty nejpotřebnější nenechá na holičkách, a že se bude snažit vyřešit jejich situaci,“ uvedla Stráská a dodala: „Ale jestliže nám stát ukládá povinnost zajistit péči, tak by nám měl dát i peníze. Teď je třeba, aby kraje a obce, bez ohledu na politickou příslušnost představitelů, jednotně zahájily tlak na ministerstvo práce a sociálních věcí, aby tyto výsledky dotačního řízení byly silně korigovány.“