První specializované zařízení pro seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence, vznikne v Českých Budějovicích. Příští rok nabídne klientům dvacet lůžek.

V pořadníku už čekají desítky žadatelů. „Zájem je obrovský,“ uvedl Pavel Janda, ředitel Domova pro seniory Máj. Nové zařízení bude detašovaným pracovištěm májského domova a má sídlit v ulici Na Zlaté stoce. Vznikne rekonstrukcí penzionu, který město odkoupí od soukromého majitele a kapacita zařízení bude dvacet lůžek.

„Částečně bude naplněno seniory od nás, částečně novými klienty,“ zmínil k novému pracovišti Janda a dodal, že kapacita bude jistě hned naplno využita.

„My poskytujeme stejné služby dnes u nás na Máji, ale na uzavřeném oddělení. V ulici Na Zlaté stoce je krásná velká zahrada,“ poukázal na jednu z předností nového pracoviště Janda. Mobilní klienti se zde budou moci volně pohybovat nejen po oddělení, ale i po zahradě, která je uzavřeným prostorem. Zjednoduší to i pozici personálu domova.

„Procházky děláme i tady na Máji, ale je to omezené počtem personálu. Máj zůstane pro imobilní lienty,“ dodal Janda.

Projekt

„Nové zařízení bude vůbec první svého druhu v našem městě,“ zdůraznil náměstek primátora Rudolf Vodička. Po podpisu kupní smlouvy bude následovat zpracování projektové dokumentace.

Nákup budovy schválilo zastupitelstvo až po velkém vyjednávání. Někteří zastupitelé mimo jiné upozorňovali na možnou negativní reakci souedů. Podle Vodičky má ale radnice celou přestavbu s majiteli sousedních objektů předjednanou.

Hlavním příznakem Alzheimerovy choroby je porucha paměti. Nemocní ztrácejí schopnost abstraktního myšlení, přestávají se orientovat v čase a mohou se ztratit i na dobře známých místech, neví, kam si uložili věci a podobně.

O umístění klientů do podobných zařízení usilují rodiny často dlouhé měsíce. „Pečovali jsme o babičku doma jak to jen bylo možné, ale v pokročilém stádiu choroby už to bylo nad naše síly,“ svěřila se Anna Morávková z krajského města. „Já sama jsem v invalidním důchodu a manžel mi nemohl tolik pomáhat, kolik by bylo potřeba. Hledali jsme proto babičce umístění v Českých Budějovicích. Chtěli jsme ji chodit alespoň co nejčastěji navštěvovat, i když nás už nepoznávala,“ vrátila se ve vzpomínce o několik let zpět paní Morávková.

Nakonec rodina potřebné místo našla. Bohužel poměrně daleko od Českých Budějovic. „Myslím si, že podobná služba je v krajském městě potřeba,“ konstatovala na adresu projektu Morávková.

Podle některých průzkumů trpí Alzheimerovou chorobou v současné populaci ve vyspělých zemích ve věku nad 65 let každý 20 člověk, ve věku nad 85 dokonce každý čtvrtý. A takto postižených lidí má do budoucna přibývat.

Náklady

Celkové náklady na přestavbu penzionu v ulici Na Zlaté stoce na specializované pracoviště budou asi 17 milionů korun. Částka zahrnuje i nákup nemovitosti za 8,5 milionu korun.

„Náklady na jedno lůžko vycházejí na osm set padesát tisíc korun. Pokud by se město vydalo cestou novostavby, zaplatilo by jeden a půl milionu korun na jedno lůžko,“ řekl náměstek Vodička.

Podle některých průzkumů trpí Alzheimerovou chorobou v současné populaci ve vyspělých zemích ve věku nad 65 let každý 20 člověk, ve věku nad 85 dokonce každý čtvrtý. První klienti by se do nového zařízení mohli nastěhovat už koncem roku 2010.