Neustálý strach a absolutní bezmoc pociťují obyvatelé ulice U Lučního jezu v Českých Budějovicích. Téměř denně kolem jejich domů pobíhá velký pes, ze kterého mají obavy. Jeho majitelka však na stížnosti nereaguje a lidem příliš nepomůže ani radnice. Městská vyhláška totiž přikazuje držet psa na vodítku pouze v historickém centru.
„U našeho bytového domu nechává majitelka pobíhat psa bez dozoru. Šokuje mě, že tak riziková situace není nijak právně ošetřena. Vyhláška města o pohybu zvířat je velmi úsporná a víceméně na nic,“ zdůraznila Jana Nejedlá, která žije v ulici U Lučního jezu.
Vadí jí především to, že město stanovuje pravidla pouze pro historické centrum a psí parky. O dalších místech se ve vyhlášce nemluví. „Jinde jsou opatření o vzájemném soužití psů a občanů nulová. Pokud se sám majitel nechová slušně, zodpovědně a ohleduplně, je jeho okolí naprosto bezmocné,“ dodala Nejedlá.
Mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová potvrdila, že správní odbor řeší jen případy, kdy dojde k napadení. Loni jich bylo asi dvacet. Zároveň se ale odbor ochrany životního prostředí zabývá situacemi, kdy pes uteče a hrozí tak, že se mu něco stane. I to je chápáno jako přestupek. Lze za něj dokonce uložit pokutu do výše 50 tisíc korun.
Pokud lidé vidí volně pobíhajícího psa bez majitele, mohou kontaktovat městskou policii, která má odchytovou službu. Obtížnější jsou však kvůli vyhlášce právě situace, kdy je zvíře pouze bez vodítka.
To potvrzuje i mluvčí strážníků Václav Sup. Připomíná, že podle vyhlášky mají majitelé povinnost uvázat psa pouze v historickém centru města a oblasti Vrbenských rybníků. Každý by ale podle jeho slov měl vědět, že bude zodpovědný za případné prohřešky svého čtyřnohého miláčka. „Proto doporučujeme především v blízkosti dětských hřišť, škol, školek či na stezkách mít psa na vodítku. Je to ovšem pouze na uvážení a především ohleduplnosti každého pejskaře,“ doplnil Sup.
Městská policie majitele psů také pravidelně kontroluje. Loni například udělila 33 pokut za neuvázání psa a 186 pokut za neuklízení výkalů. „Tady je ale problém s dokazováním. Strážníci musí hříšníka přímo přistihnout, což je obtížné. Máme zkušenost, že když lidé strážníky vidí, tak samozřejmě uklidí,“ připomněl Sup.
V Týně s náhubkem
Vyhlášku o pohybu zvířat mají kromě Budějovic i další města. V Týně nad Vltavou platí, že na veřejných prostranstvích v zastavěném území musí být psi na vodítku a s náhubkem a evidenční známkou. Jsou vymezeny pouze tři lokality, kde mohou zvířata pobíhat volně.
Podle starosty Milana Šnorka vltavotýnská městská policie pravidelně kontroluje dodržování těchto pravidel. „Právě nyní více sledujeme pohyb psů. V anketě s obyvateli sídliště na Vodňanské to totiž bylo označeno za jeden z největších problémů,“ uvedl. Kromě volného pobíhání zvířat patří podle jeho slov mezi nejčastější prohřešky neuklízení výkalů a neplacení povinného poplatku.