Jednou z kritizovaných věcí jsou nejasnosti kolem soutěže na dostavbu. Původně totiž i vedení města hovořilo o tom, že bude vypsána architektonická soutěž na řešení celého náměstí. Nakonec ale byla vyhlášena veřejná soutěž na dostavbu náměstí s kaucí pět milionů korun. „Čekali jsme jestli zváží, zda byla soutěž vypsána regulérně,“ uvedl pro Deník člen petičního výboru, českobudějovický architekt Martin Malec.

„Soutěž na dostavbu náměstí je legitimní a legální. Byla vyhlášena v souladu s územním plánem,“ naznačil však odpověď rady města na jeden z bodů petice náměstek primátora Rudolf Vodička. Dodal, že k nedávné změně územního plánu se veřejnost měla šanci plně vyjádřit. Na adresu petice Vodička zároveň poznamenal, že z 812 podepsaných osob jich má 258 bydliště mimo území města České Budějovice. Náměstek primátora také připojil, že jeden ze signatářů petice architekt Zdeněk Urbanec doporučoval v minulosti i větší míru zastavění náměstí, než se nyní plánuje.

Ve veřejné soutěži na dostavbu Mariánského náměstí v současnosti zůstala jediná firma, pražský Amadeus.
Firma zatím provozuje několik obchodních center v různých městech. Právě možného vzniku dalšího obchoďáku nedaleko centra města se organizátoři petice obávají.

„Koncentrace obchodních center v této části města se nám zdá zbytečná,“ uvedl za petiční výbor Martin Malec. Připomněl, že naproti IGY se chystá stavba „IGY II“. Na Mariánském náměstí se nyní rýsuje možnost vzniku dalšího obchodního domu. Nejasná budoucnost Mariánských kasáren pak podle Malce otevírá i tu variantu, že jednou bude víceúčelové obchodní centrum i místo kasáren.

Samotná petice navrhla na náměstí vytvoření parkové úpravy a podzemních garáží. Lidé přijíždějí do města podle Malce za nákupy nebo na úřady a parkoviště jim chybí. Malec se obává, že při zastavění území se ztratí se další místa k parkování.
S konkrétní podobou návrhu na dostavbu náměstí by se měla rada města seznámit 9. února.