„O programových prioritách klubu se teprve budeme bavit, nicméně nechceme zůstat stranou jednání o nové budějovické koalici," ujistila včera Eliška Richtrová. „Myslím, že máme radnici co nabídnout," doplnila.

S pěti mandáty je nový zastupitelský klub silnější než KDU-ČSL i TOP 09, tedy strany, které byly součástí dosavadní koalice s ANO 2011 a Hnutím Občané pro Budějovice. Ta sice formálně existuje dál, ale prakticky se po červnovém radničním puči již rozpadla. „Nezávislí" nyní čekají hlavně na to, jak dopadnou koaliční námluvy ANO 2011 a ČSSD. Například spolupráce právě se sociálními demokraty není pro Elišku Richtrovou nepředstavitelná.

O vývoji koaličních námluv může leccos prozradit už výsledek dnešních schůzek, které mají v plánu zástupci ANO 2011 se sociálními i občanskými demokraty. „Jak s ČSSD tak s ODS máme termín prvního jednání domluvený na čtvrtek. Chceme si především vzájemně vysvětlit naše představy," nastínil nedávno odvolaný primátor a nově zvolený předseda místní organizace ANO 2011 Jiří Svoboda.

Předchozí koaliční jednání se dostala do patové situace proto, že ANO 2001 utvořilo dvojblok společně s Hnutím občané pro Budějovice. S takovým uskupením ale odmítala jak ČSSD tak ODS o případném spojenectví jednat. Oba subjekty se proto dohodly, že další jednání povedou samostatně. „První informace, kterou od nás ale partneři dostanou, je, že bychom dál rádi postupovali společně s Občany pro Budějovice," zdůrazňuje Jiří Svoboda.

Že dvojblok nadále existuje, zmiňuje jako důležitý fakt také odvolaný náměstek primátora za HOPB Ivo Moravec. „Dohodu stále držíme, společně máme sedmnáct hlasů. Sice budeme s ostatními stranami jednat každý zvlášť, ale následně se budeme o výsledcích informovat a společně přijímat případná rozhodnutí," říká ke zvláštnímu postupu. Vstřícný krok v podobě oddělených schůzek je ale zřejmě jedinou cestou z mrtvého bodu. „Bohužel ti, kdo se odvoláním primátora a náměstků zasloužili o to, že radnice nyní funguje jen v nouzovém režimu a nemůže se věnovat koncepční práci, nemají další řešení," poznamenává.

Rozložení silANO 2011 9 mandátů
HOPB 8 mandátů
ČSSD 8 mandátů
KSČM 6 mandátů
Nezávislí 5 mandátů
TOP 09 3 mandáty
KDU ČSL 3 mandáty
ODS 3 mandáty