O Boudu prý požádal ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek, a tak společně našli termín, kdy ji bratři Formanovi nepotřebovali. „Stan jsme měli zabalený, nesloužil by. Takhle mu to prospívá více, než když je složený,“ myslí si Petr Forman, kterému byl vysvětlen záměr s netradiční scénou. Připomínala potřebu stavby nové divadelní budovy. Té Petr Forman také fandí. „Tak jsme udělali, co šlo,“ říká.

V tak velkém měřítku divadelníci zapůjčili pódium jiné instituci poprvé. „Když jsme měli volný den například v Praze, bylo tam kino nebo konference. Na takhle dlouho jsme ji nikdy nepůjčili,“ vypráví divadelník. Tentokrát si chválí pečlivou přípravu. Orchestr Jihočeského divadla přijel už v srpnu na zámek Kratochvíle, kde Divadlo bratří Formanů vystupovalo, aby vyzkoušel, jak se dovnitř do Boudy vejde. „Pak za námi z divadla přijeli třikrát a já jsem byl v Českých Budějovicích taky třikrát,“ vzpomíná.

Jak se vlastně s tak velkým prostorem, jako je Bouda, manipuluje? Divadlo bratří Formanů ji sbalilo z Mariánského náměstí za tři dny a naložilo do dvou kamionů. „Máme je půjčené, to je velká výhoda. Vozíme v nich všechno včetně elevací,“ prozrazuje Petr Forman a dodává: „Když nehrajeme, máme v zaparkovaných kamionech všechno složené.“ Části Boudy zůstanou ve vozech nyní až do jara, začátkem května vyrazí divadlo s představením Deadtown do Francie. Soubor s ním totiž slaví úspěchy v Čechách, ale i v zahraničí. Deadtown představili například ve Velké Británii, Francii, Belgii, Španělsku či v Dánsku. V Čechách se letos zastaví například v Čáslavi.

KOČOVNÍCI

Bratři Formanovi totiž s pojízdnými scénami jako divadelní stany, loď či Bouda vedou kočovný život. Dnes už prý žijí klidněji. „Mám tři dcery. Když byly malé, vozili jsme jeden karavan pro nás a druhý pro učitelku, která s námi jezdila taky,“ vzpomíná divadelník.

Silnice České Budějovice - Trhové Sviny vede přímo středem Strážkovic. Jihočeský kraj chystá stavbu obchvatu.
Kraj postaví u Strážkovic obchvat, opraví i deset mostů

ZAHRÁLI PRO BUDĚJCE

Výtvarnou inscenaci, v níž se prolíná iluze a skutečnost, mohli vidět také Budějčáci. Ihned vyprodaný Deadtown zde byl totiž uveden třikrát. Divadlo bratří Formanů vystupovalo v krajském městě prý asi po dvaceti letech a tu zkušenost si chválí. „Nám se tu hrálo skvěle,“ hodnotí Petr Forman a dodává: „Jihočeské divadlo dokonce umožnilo lidem, kteří by se tam už nedostali, aby mohli sedět na schodech. Bylo to znát a byla tam skvělá atmosféra.“ V Čechách Formani hrají rádi, protože Češi se snáze napojí na jejich poetiku a chápou jejich humor.

Petr Forman stihl v Českých Budějovicích navštívit Malé divadlo a dokonce i Boudu, kde zhlédl Útěk do Egypta přes Království české. „Bylo plno, lidé byli nadšení. Myslím si, že to fungovalo dobře, i když jsem neslyšel bilanci,“ uvažuje.

Zemědělci - Ilustrační foto
Zemědělství loni rostlo, suchu navzdory. Titul Farma roku putoval na jih Čech

TVORBA PRO TOČNU JE DOBRODRUŽSTVÍ

Na jih Čech se vrátí znovu. Už více než rok totiž připravuje inscenaci na otáčivé hlediště. Petra Formana oslovil už před časem Petr Hašek, umělecký šéf Malého divadla, avšak právě se chystalo představení Deadtown, tak odmítl. „Když se ozval znovu, dojel jsem se na otáčko podívat a tam jsem si připomněl, jak je výjimečné,“ vzpomíná Petr Forman. S bratrem totiž rádi pracují s netradičními prostory, z nichž je pak originální představení často nepřenosné. „Diváci mají z otáčka výjimečný zážitek,“ je přesvědčen, a tak na nabídku kývl. Nyní pracuje spolu se scenáristou Ivanem Arsenjevem na třetí verzi scénáře hry Muž Dvojhvězdy, která vypráví o létajícím muži. „Je to pro mě velké dobrodružství,“ říká Petr Forman. „Budeme hodně využívat prostředí, vytvořili jsme si ale i intimní prostor,“ nastiňuje. Diváci se mohou těšit na propojení divadla s projekcí. V představení bude účinkovat 30 lidí, tedy k Malému divadlu přibude posila. V současné době se vyrábí v Ostravě dekorace. „Zkoušet budeme už od konce února,“ plánuje Petr Forman.