Omezení bankKomplikovaný přístup k hotovosti v Řecku musejí mít na paměti i čeští turisté. Problém souvisí s dluhovou krizí Řecka a se závazky země vůči zahraničním věřitelům. Vláda kvůli tomu nedávno omezila fungování bank. Ty včera opět otevřely, ale výběry z účtů jsou stále omezené. Dosavadní denní limit 60 eur (asi 1600 Kč) vládní dekret pouze nahradil týdenním limitem 420 eur. Zvýšila se nyní i sazba DPH, což může zdražit některé služby a zboží, třeba pro restaurace nově platí sazba 23 %.

Podle zástupců cestovních kanceláří zájem o Řecko neutuchá. „Zájem je stejný jako v minulosti," říká o aktuální situaci na trhu se zájezdy Petr Šatný, marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria. Zároveň doplnil, že v minulých dnech, kdy byly v Řecku zavřené banky, žádné zásadní dotazy ohledně pobytu od klientů nepadaly. „Spíše se lidé zajímali, kolik peněz si s sebou mají na dovolenou vzít, protože někde přijímají jen hotovost," poznamenal marketingový ředitel jedné z největších českých cestovek.

Podle Petra Šatného služby pro turisty fungují stále perfektně a na ostrovy se krize ani nedostavila, protože tam je turistický ruch víceméně soukromý sektor. „A i turisté, kteří se odtud vraceli, předávali informace o tom, že tam žádné potíže nenastaly," dodává Petr Šatný.

Stejnou zkušenost má i Marie Robenhauptová z českobudějovické cestovní agentury Clubtour. „Zájem o dovolenou v Recku u nás neklesl, zájezdy sem prodáváme jako doposud, naopak to lidé chtějí víc, protože se bojí jet do Tunisu," uvedla pro Deník Marie Robenhauptová.

Na vlastní kůži okusili nedávno Řecko účastníci zájezdu českobudějovických pěveckých sborů Canzonetta a Vox Novus. „Před odjezdem jsme byli pořadateli prostřednictvím emailu ujištěni, že se omlouvají za současný stav v zemi, nicméně že se nemáme ničeho bát, že onu ´krizi´ vůbec nepocítíme. Což potvrzuji, opravdu jsme nijak nevnímali, že se země potýká s finančními problémy," říká sbormistryně Petra Nová.

V obchodech například s oblečením se podle Petry Nové dalo platit kartou, z bankomatů se dala vybrat menší hotovost, a to i na trajektu. Při cestách autobusem například z apartmánu na pěveckou soutěž si ale účastníci akce problémů občas všimli. „Fronty u bankomatů jsme zaregistrovali," říká Andrea Líkařová i ona ale upozorňuje, že jinak pěvci problémy prakticky nepoznali.

Dokonce Jihočeši poznali i menší výhodu ze slabšího zájmu turistů. „Pohybovali jsme se v severozápadní části země – města Preveza, Parga a oblast Kanali, kde se nachází spousta krásných pláží, ty však víceméně zely prázdnotou, takže jsme měli pro sebe vlastní hotelovou pláž," říká Petra Nová a doplňuje, že se majitel apartmánu snažil hostům ve všem vyjít vstříc. Platbu za pobyt ale dostal ještě před omezením provozu bank.

Petra Nová, sbormistryně sborů Canzonetta a Vox Novus.

„Lidé jsou velmi vstřícní, když vidí zájem ze strany turistů, například v restauracích, v kavárnách, tak se snaží a jsou úslužní. Dokonce pro skupinu v restauraci udělali pro nás výhodnou skupinovou slevu na oběd," chválí pobyt v Řecku sbormistryně. Výše kapesného (doporučení bylo 50 Eur) byla vyhovující a nikdo se nepotýkal s nedostatkem financí. Základní potraviny vezli účastníci zájezdu sebou a všichni si v apartmánech sami vařili, takže zbyl dostatek eur na útratu za dárky, zmrzliny atd. Dokonce i lékařské ošetření v nemocnici, které jsme museli využít z důvodů střevních problémů u několika účastníků, bylo zdarma a v mezích řeckých možností.

Jednu výtku ale Petra Nová k organizátorům pěvecké akce má. „Co mě osobně ale rozčiluje, je onen klid, se kterým přistupují Řekové ke všemu. V rozpisu je uvedený začátek konference v 9.30 a na místě, před uzavřenou bránou, stáli pouze Češi:-) a ostatní dorazili po 10. hodině," říká sbormistryně.

„Nevím, jaká je situace nyní, ale myslím, že mohu mluvit za všechny, když řeknu, že bychom se tam rádi vrátili," uzavírá ale Petra Nová.