Jak přiblížil Dušan Pěchota ze Správy majetku Pionýra, dům už dvacet let plní svůj účel. Pracují zde s dětmi a mládeží z různých občanských sdružení. Problém ale stále je s pozemkem, na kterém stojí, a to se snaží nyní vyřešit veřejnou sbírkou. „Od získání objektu hledáme řešení, dlouhodobě jsme usilovali o bezúplatný převod, který ale nebyl schválen. Proto byla otázka užívání dosud ošetřena mezi Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) smluvně formou pronájmu,“ vysvětlil.

Museli si vzít úvěr

Pozemek byl ale už dříve vybrán k privatizaci, vyhodnocen jako majetek, pro který stát nemá využití, a tak byla vyhlášena veřejná soutěž. Ačkoliv zde za posledních dvacet let dobrovolníci vše zvelebili, provozovali a učinili z budovy středisko mládežnických aktivit, najednou mohli o vše přijít.

Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační snímek
Temelín má fungovat ještě nejméně šedesát let. Podpora jádra u lidí je rekordní

Nemovitost je užívána za podpory města a Jihočeského kraje s péčí řádného hospodáře. Za posledních 10 let bylo do objektu investováno skoro 1,5 milionu korun z dotací kraje, magistrátu a Pionýra. Rekonstrukce se dočkala střecha, fasáda, vyměněny byly okna i dveře, došlo k modernizaci kotelny, sociálního zařízení, parketových podlah, pořízení nového nábytku, zvukové i světelné techniky.

Po letech klidného provozu tak narazili na velký problém. Pozemek sice Pionýr dostal k odkupu, ale za tržní cenu 5,3 milionu korun. Rychlým a efektivním řešením se stal úvěr. Nyní pionýři shánějí finanční prostředky na splácení. Rozhodli se mimo jiné prodat budovu Vltavy a pořádají také veřejné sbírky. Pokud vám využití budovy, která v Budějovicích slouží dětem a mládeži, připadá smysluplné, pomozte jakoukoli finanční částkou.

Lukáš Průdek vedl Jihočeské divadlo devět let.
Hledá se nový ředitel Jihočeského divadla. Hlásit se můžete do dubna

K zachování Husovky lze přispět na transparentní účet číslo 290 236 7062/2010
či formou sbírky Donio ZDE

„Zdvořile prosíme o podporu v našem snažení, abychom dosáhli našeho cíle. Věříme, že společně se nám podaří získat potřebné prostředky. Prostě Pionýři sobě. Historie už ukázala, že je to možné,“ uvedl Dušan Pěchota.

Výše uvedené spolky zde pořádají řadu aktivit nejen pro své členy, ale i širokou veřejnost. Hlavními činnostmi jsou kroužky, příměstské tábory, přednášky, kurzy či kultura. „Cílovou skupinou jsou vlastně všichni, od malých dětí až po seniory. Divadelní sál má bezbariérový vstup. V objektu je učebna na školení a kurzy pro dobrovolníky pracující s dětmi a mládeží, či klubovna,“ dodal Dušan Pěchota.

Jedinečné zázemí

Významnou činností je působení RADAMBUKu - Rady dětí a mládeže Jihočeského kraje, která zaštiťuje a napomáhá ve volnočasové práci dětí a mládeže pro víc než 70 spolků v kraji. „Organizuje patnáct vzdělávacích akcí ročně pro dobrovolníky z těchto spolků. Pominout nelze ani význam osvětových aktivit o významu neformálního vzdělávání – nejznámější je Bambiriáda, v posledních letech Bambifest. Stejně jako propojení aktivit spolku Attavena v rámci projektu Vozataj, dlouhodobě podporovaného ministerstvem práce a sociálních věcí,“ zmínil.

Mateřskou školu Čéčova v Českých Budějovicích čeká celková rekonstrukce. Rodiče dětí, které zde navštěvují školku, jsou zděšeni z přístupu vedení.
Mateřskou školu Čéčova čeká rekonstrukce. Rodiče se bojí komplikací

V Husovce se koná
- Republikové finále celostátní otevřené postupové soutěže Pionýrský Sedmikvítek v oblasti Divadlo a Melodie
- Krajské akce ve stejné soutěži v oblasti Výtvarná činnost a Clona
- Dvakrát do roka Krajské setkání pionýrských skupin a oddílů z Jihočeského kraje

V budově probíhá činnost Divadelního spolku J. K. Tyl České Budějovice (66 členů) s celou řadou významných úspěchů na úrovni města, kraje i republiky. „Divadelní spolek je jedním z nejstarších spolků ve městě se 125letou tradicí. Za kulturní počin převzal spolek v roce 2016 z rukou primátora i cenu města,“ podotkl Pěchota.

Zázemí, které budova představuje, je v Budějovicích jediné a jedinečné. „Neexistuje jiný podobný prostor, který by pojmul uvedené aktivity. Podobné prostory již podlehly různým developerským projektům, kde tržní nájemné by bylo jistě likvidační pro spolkovou kulturní, společenskou a vzdělávací činnost,“ uzavřel Pěchota.