Plemenného hřebce Warnesse si důkladně vytipovali a do hřebčince přišel jako dvouletý. "Vybrali jsme ho jako hříbě mezi čtyřiceti hřebečky v Holandsku, kde máme partnera, je to špičková evropská stáj. Warness má vynikající původ a cílem bylo zařadit ho do plemenné knihy a to se nám vlastně povedlo," říká pyšně ředitel Zemského hřebčince Písek Karel Kratochvíle.

Jedenáctiletý holandský teplokrevník odstartoval svojí sportovní kariéru už ve čtyřech letech. "Celou dobu vyhrává co šlo. V roce 2019 startoval na mezinárodních závodech v Olomouci, kde se umístil na stupních vítězů a byl nejlepší z českých koní," vypráví Karel Kratochvíle.

Malá klisna se svojí matkou na pastvině v Novém Dvoře
První jarní hříbě píseckého hřebčince už se prohání po pastvinách

Jezdcem a trenérem Warnesse se stal vedoucí střediska hřebčince Jakub Štěrba, který objevil jeho kvality a nabídl ho jednomu z nejzkušenějších a nejúspěšnějších českých parkurových jezdců. "Oslovili jsme Kamila Papouška, jestli by neměl zájem tohoto koně jezdit. Nakonec jsme se domluvili, ale olympiáda bylo o rok odložena, což bylo nakonec dobře, protože se hřebec s jezdcem lépe sžili a Warness je na závody velmi dobře připraven," myslí si Karel Kratochvíle a za pravdu mu dává také samotný jezdec. „Warness je obrovský charakter, srdcař a kliďas, je opravdu výborným koněm pro tuto soutěž. Za rok a půl, co ho jezdím, jsme ušli opravdu velký kus cesty a na olympiádě se chceme jako tým probojovat do druhého kola a dosáhnout co nejlepšího výsledku," věří parkurový jezdec a olympionik Kamil Papoušek ze Srnína na Českokrumlovsku.

Warness se spolu s dalšími hřebci vydal v pondělí po půlnoci na devět tisíc kilometrů dlouhou cestu do Tokia. "Letěl v přepravním boxu speciálním letadlem, které je určeno asi pro 36 koní a doplňky pro ně, například sedla nebo krmení. Let trval dlouhých 37 hodin," upřesňuje Karel Kratochvíle a dodává, že koně už jsou v pořádku v dějišti olympiády.

Chovatelský den v Zemském hřebčinci Písek.
OBRAZEM: Chovatelský den v hřebčinci nabídl jízdní policii, čtverylku a další

Konkurence na olympijských hrách v Tokiu je velká. Soutěžit bude dvacet národů, každý si přivezl tři koně plus jednoho náhradníka. "Skoky začnou 3. srpna. Jako první budou soutěžit drezurní koně, hned poté navazují koně pro všestrannost, tam máme dva zástupce a následuje parkur, ve kterém se představí Warness," uzavírá ředitel píseckého hřebčince.