Starosta Jaroslav Havel je podle občanů „tahounem“, díky kterému se Pištín vloni stal Vesnicí roku Jihočeského kraje. To potvrzuje předseda mysliveckého spolku Václav Ficl: „To starosta tlačí na spolky – na hasiče, myslivce, svaz žen, baráčníky, rybářský klub, včelaře i sportovce.“

Jaroslav Havel je rád, že se obec rozrůstá, že se lidé nestěhují jinam a další přicházejí. Ale ke strategické poloze mezi Pískem a krajským městem musí obec nabídnout víc. „Pokud si chceme lidi udržet a získat i nové rodiny, musíme jim vytvořit vhodné podmínky pro spokojený život. Bez budování potřebné infrastruktury to nejde,“ konstatuje starosta. V posledních letech obec investovala několik desítek milionů korun. Před třemi lety deset milionů do výstavby multifunkčního sportovně rekreačního areálu s kompletním kulturním zázemím a moderní jevištní technikou. O rok později to byla čistírna odpadních vod a kanalizace za třicet milionů a nová mateřská škola za osm milionů.

Jednotřídní školka pro 28 dětí je plně obsazena, zájem o umístění dětí mají i okolní obce. Nabízí výuku angličtiny, výtvarný a taneční kroužek, spolupracuje s místními spolky, obecní knihovnou. Akční ředitelka Kamila Lidralová např. složila a naučila děti rýmované texty a písničky směřované ke školce a Pištínu. S tímto skvělým programem vystupovali třeba na Bambiriádě v Budějovicích, doma na Zahradní slavnosti či na Kubatových slavnostech ve Zbudově. Ve školce se letos podruhé konaly týdenní příměstské tábory pro děti od 3 do 11 let.

V Pištíně vybudovali ve dvou etapách sběrný dvůr, jenž s kontejnery a dalším zařízením stál čtyři miliony korun. „Lidé třídí a nemuse-jí platit poplatek za svoz odpadu,“ zmínil starosta. Ušetří i obec, a to díky rekonstrukci veřejného osvětlení, jež bude energeticky úspornější. „I pro další investiční akce chceme využívat dotace,“ ujišťuje Jaroslav Havel.

Podle Jany Fiškandlové se v Pištíně žije krásně. „Před deseti lety jsem se přivdala z Češnovic a jsem maximálně spokojená. Nestěhovala bych se jinam, protože je to tu úžasné, sousedské, se spoustou akcí pro děti i důchodce.“